Gå til hovedindhold

Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå

WavinSanitetFix-lock tætningsringProfessionel VVS installationEAN: 5708525150327

Wavin Wafix afløbsrør i PP-plast til sikker bortledelse af spildevand. Med Fix-lock tætningsring der tætner på tre punkter for 100% tætte samlinger. Læs mere

Pris fra 59 krtil 428 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 369 kr (86% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 55 kr 9. mar.

Sammenlign priser på Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 59 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin Wafix afløbsrør, Ø40 mm, 2000 mm, plast, grå
59 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Aflbsrr gr HT/PP 40 mm - lngde 2000 mm
84,5 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin Wafix afløbsrør, Ø40 mm, 2000 mm
89 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin 40 x 2000 mm grå PP-afløbsrør med muffe
89,41 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Wavin pp 40x2000mm rør m/mf grå
98,75 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin Wafix afløbsrør, Ø40 mm, 2000 mm, plast, grå
119 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin Wafix HC PP rør med muffe. 40X2000 mm
120 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå
418 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin 40 x 2000 mm grå PP-afløbsrør med muffe
428 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS59 kr59 krKøb
2WATTOO.DK84,5 kr84,5 krKøb
3BilligVVS DK89 kr89 krKøb
4EL-GROSSISTEN89,41 kr89,41 krKøb
5MaintainIt98,75 kr98,75 krKøb
6CompletVVS119 kr119 krKøb
7vvsfittings.dk120 kr120 krKøb
8Proshop DK418 kr628 krKøb
9CS MEGASTORE DK428 kr627 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin Wafix afløbsrør, Ø40 mm, 2000 mm, plast, grå

Wavin

Wavin Wafix afløbsrør i PP-plast til sikker bortledelse af spildevand. Med Fix-lock tætningsring der tætner på tre punkter for 100% tætte samlinger.

• afløbsrør
• pp-rør
• wavin rør
• spildevandsrør
• vvs rør
• grå afløbsrør
• rør med muffe
• Professionel VVS installation
• Fix-lock tætningsring

Beskrivelse

Wavin Wafix afløbsrør er et kvalitets PP-afløbsrør til sikker bortledelse af spildevand fra afløbsinstallationer i bygninger over jord. Systemet er fremstillet af genanvendeligt polypropylen (PP-plast) med høj E-modul, der giver god længdestivhed og stor slagstyrke. Rørene tåler slag og stød under montering og drift, selv ved minusgrader. Den unikke Fix-lock tætningsring tætner på tre punkter og garanterer 100% tætte samlinger. Muffen har et slankt design som gør installationen nem, selv på svært tilgængelige steder. Afløbsrøret leveres i grå farve og kan afkortes til ønsket længde med almindelig rørskærer. Ideelt til professionelle VVS-installatører og private byggeentusiaster.

Specifikationer

type:Rør med muffe
farve:Grå
længde:2000 mm
diameter:40 mm
materiale:PP-plast (Polypropylen)
anvendelse:Spildevand over jord
tætningsring:Fix-lock
frostbestandig:Ja
genanvendeligt:Ja
installationstype:Muffe-samling

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er røret frostbestandigt?

Ja, Wavin Wafix PP-rør tåler slag og stød selv ved minusgrader takket være det høje E-modul i PP-materialet.

Hvordan sikres tætte samlinger?

Den unikke Fix-lock tætningsring tætner på hele tre punkter, hvilket garanterer 100% tætte samlinger hver gang.

Kan røret afkortes efter behov?

Ja, afløbsrøret kan nemt afkortes til ønsket længde med en almindelig rørskærer.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå

PriceData har fulgt prisen på Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå i 164 dage. Laveste pris i perioden er 55 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 75,63 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 63 kr.

Den nuværende pris på 59 kr er 6% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 22% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 24 prisændringer for Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 24 prisændringer for Wavin Wafix pp afløbsrør med muffe 40 x 2000 mm grå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
26. maj 202659 kr16,63 kr (22%)
24. maj 202675,63 kr16,63 kr (28%)
17. maj 202659 kr16,63 kr (22%)
16. maj 202675,63 kr16,63 kr (28%)
15. maj 202659 kr16,63 kr (22%)
11. maj 202675,63 kr4,5 kr (6%)
9. maj 202671,13 kr3,58 kr (5%)
7. maj 202667,55 kr7,95 kr (11%)
6. maj 202675,5 kr16,5 kr (28%)
18. apr. 202659 kr6,5 kr (10%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret