Gå til hovedindhold

Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap

DanfossEludstyrRustfrit stålProfessionel VVS-installationEAN: 5702425119392

Danfoss SSM gulvvarmemanifold i rustfrit stål med 9 varmekredse. Integreret udlufter og forindstillingsventiler for optimal vandbalance. Læs mere

Pris fra 2.758 krtil 4.622,5 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 1.864,5 kr (40% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2758 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap
2.758 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Danfoss SSM manifoldst, 9+9 kredse, med endestykke, 3/4"
2.968 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss SSM 1" gulvvarme fordelerrør, 9 kredse
3.009 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss gulvvarmemanifold 9+9 SSM
3.048 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss SSM manifoldsæt 1 9+9
3.331 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Danfoss SSM manifoldsæt 1 9+9
3.412,5 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss SSM 1" gulvvarme fordelerrør, 9 kredse
3.899 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
SSM MANIFOLDSÆT 9+9 M/ENDESTYKKE
4.041,65 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss SSM 1" gulvvarme fordelerrør, 9 kredse
4.299 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Ssm manifoldsæt 9+9 m/endestykke
4.622,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.758 kr2.758 krKøb
2WATTOO.DK2.968 kr2.968 krKøb
3LavprisVVS3.009 kr3.009 krKøb
4Proshop DK3.048 kr3.048 krKøb
5Elvvs.dk3.331 kr3.331 krKøb
6vvsfittings.dk3.412,5 kr3.412,5 krKøb
7CompletVVS3.899 kr3.899 krKøb
8EL-GROSSISTEN4.041,65 kr4.041,65 krKøb
9BilligVVS DK4.299 kr4.299 krKøb
10MaintainIt4.622,5 kr4.622,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss SSM gulvvarmemanifold 9+9

Danfoss

Danfoss SSM gulvvarmemanifold i rustfrit stål med 9 varmekredse. Integreret udlufter og forindstillingsventiler for optimal vandbalance.

• gulvvarme
• manifold
• fordelerrør
• varmefordeler
• ssm manifold
• danfoss gulvvarme
• Professionel VVS-installation
• Rustfrit stål

Beskrivelse

Danfoss SSM gulvvarmemanifold er en professionel løsning til præcis varmeregulering i gulvvarmesystemer. Manifolden er fremstillet i rustfrit stål og har 9 udgange til varmekredse. Den er udstyret med integreret udlufter samt påfyldnings- og aftapningsfunktion på både fremløbs- og returløbsmanifolden. Hver slange i gulvvarmesystemet forbindes til manifolden, hvilket muliggør individuel regulering af varmetilførslen til alle rum. Fremløbsmanifolden giver mulighed for at lukke hvert kredsløb uafhængigt, mens returmanifolden er udstyret med Danfoss' forindstillingsventiler for optimal vandbalance. Manifoldventilerne kan styres elektronisk via termoaktuatorer. Perfekt til professionelle VVS-installatører og gulvvarmespecialister.

Specifikationer

vægt:4,92 kg
bredde:18,7 cm
højde:11,7 cm
vvs_nr:402037109
længde:59,0 cm
flowmeter:Uden
materiale:Rustfrit stål
tilslutning:3/4"
antal_kredse:9
producent_nr:088U0809
drifttryk_max:10 bar
driftstemperatur:90°C
tilslutning_udtag:1"

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor mange varmekredse kan manifolden håndtere?

Danfoss SSM manifolden har 9 udgange til varmekredse og kan kombineres med andre moduler op til maksimalt 16 varmekredse.

Er der indbygget flowmåler i manifolden?

Nej, denne manifold er uden indbygget flowmeter, men returmanifolden har Danfoss' forindstillingsventiler for optimal vandbalance.

Kan ventilerne styres automatisk?

Ja, manifoldventilerne kan styres elektronisk ved hjælp af termoaktuatorer, som skal købes separat.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap

PriceData har fulgt prisen på Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap i 177 dage. Laveste pris i perioden er 2.722 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 2.784 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.749 kr.

Den nuværende pris på 2.758 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 3 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 8 prisændringer for Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 8 prisændringer for Danfoss gulvvarme Rustfrit stål manifoldsæt med 9 kredse samt udlufter & aftap de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20262.758 kr26 kr (1%)
4. jan. 20262.784 kr55 kr (2%)
24. dec. 20252.729 kr38 kr (1%)
23. dec. 20252.767 kr38 kr (1%)
19. dec. 20252.729 kr7 kr (0%)
11. dec. 20252.722 kr62 kr (2%)
9. dec. 20252.784 kr62 kr (2%)
7. dec. 20252.722 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret