Gå til hovedindhold

ASUSTeK COMPUTER ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

Pris fra 3.571 krtil 4.019 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 448 kr (11% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.274 kr 13. maj

Sammenlign priser på ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3571 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White Edition 16GB
3.571 kr
Til butik
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White Edition 16GB billede

Produktinformation

ASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE. Grafikprocessor familie: AMD, Grafikprocessor: Radeon RX 9060 XT. Diskret grafikadapterhukommelse: 16 GB, Hukommelsestype for grafikadapter: GDDR6. Grænsefladetype: PCI Express 5.0. Kølingstype: Aktiv, Antal blæsere: 2 blæser(e)...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Artikel nr.: 90YV0LG3-M0NA00
EAN: 4711636203005
Varenr.: 1003533125
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
3.616 kr
Til butik
ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 2530 MHz), 2048 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 202mm, PCI-Port bredde: 2.5 slots, ASUS DUAL low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: DUAL-RX9060XT-O16G - ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White Edition kombinerer kraftfuld termisk ydeevne med bred kompatibilitet. Avancerede køleløsninger fra flagskibs-grafikkort - inklusive to Axial-tech-blæsere til optimering af luftstrømmen til køleblokken. Designet i et kompakt 2.5-slot formfaktor, der leverer mere kraft på mindre plads. Disse forbedringer gør ASUS Dual til det perfekte valg for gamere, der ønsker tung grafisk ydeevne i et kompakt build. 2.5-slot Design: Et omhyggeligt designet dæksel, køleplade og heatpipe-layout gør det muligt for de to Axial-tech-blæsere at udnytte ventilationen fra kabinettets sidepanel og levere en termisk ydeevne, der overgår den kompakte størrelse. 0dB-teknologi: For at eliminere unødvendig støj stopper blæserne automatisk, når GPU-temperaturen falder under 55°C, og strømforbruget er lavt. Dual Ball Fan Bearings: Blæserlejer fås i forskellige typer, hver med sine fordele. Dual ball-lejer giver overlegen holdbarhed og kan holde op til dobbelt så længe som sleeve-lejer. Dual BIOS: Foretrækker du lavere kernetemperaturer eller mere støjsvag drift? Performance-tilstand øger blæserhastigheden for at holde kortet køligt hele tiden. Quiet-tilstand bevarer samme strømforbrug og ydelsesindstillinger, men anvender en mindre aggressiv blæserkurve for mere støjsvag drift ved middeltemperaturer. Ønsker du mere kontrol? Tilpas din oplevelse med GPU Tweak III-softwaren for finjusterede blæserprofiler og ydelsesindstillinger.

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0LG3-M0NA00
EAN: 4711636203005
Varenr.: 3369605
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White 16 GB GDDR6
-13%3.999 kr
Før 4.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White 16 GB GDDR6 billede

Produktinformation

ASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE. Grafikprocessor familie: AMD, Grafikprocessor: Radeon RX 9060 XT. Diskret grafikadapterhukommelse: 16 GB, Hukommelsestype for grafikadapter: GDDR6. Grænsefladetype: PCI Express 5.0. Kølingstype: Aktiv, Antal blæsere: 2 blæser(e)ProcessorCUDA: IngenGrafikprocessor: Radeon RX 9060 XTGrafikprocessor familie: AMDMaksimalt antal skærme pr. grafikkort: 3Processor øger urets hastighed (OC-tilstand): 3250 MHzProcessorboost clockhastighed (Gaming mode): 2620 MHzUnderstøttelse af parallel behandlingsteknologi: Ikke understøttetHukommelseDataoverførselshastighed: 20 Gbit/sek.Diskret grafikadapterhukommelse: 16 GBHukommelsestype for grafikadapter: GDDR6Porte & GrænsefladerAntal DisplayPorts: 2Antal DVI-D-porte: 0Antal DVI-I-porte: 0Antal HDMI-porte: 1Grænsefladetype: PCI Express 5.0PræstationDVI dobbelt link: IngenTV-tuner, integreret: IngenDesignAntal blæsere: 2 blæser(e)Antal porte: 2,5Formfaktor: Full-Height/Half-Length (FH/HL)Køleteknologi: ASUS Axial-techKølingstype: AktivProduktfarve: HvidVægt & størrelserDybde:

Produktspecifikationer

Kategori: Grafikkort
Vægt: 1.07g
EAN: 4711636203005
Varenr.: 1844440
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White 16 GB GDDR6
-13%4.019 kr
Før 4.619 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT White Edition 16GB
4.019 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.571 kr3.571 krKøb
2Proshop DK3.616 kr3.616 krKøb
3Boligcenter DK3.999 kr3.999 krKøb
4Vivas DK4.019 kr4.088 krKøb
5Ultrashop4.019 kr4.019 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort i 178 dage. Laveste pris i perioden er 2.874 kr (registreret d. 12. december 2025), højeste er 3.967 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.378 kr.

Den nuværende pris på 3.571 kr er 6% over normalprisen. Prisen er steget 7% den seneste måned. Der er registreret 28 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 57 prisændringer for ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 57 prisændringer for ASUS Radeon RX 9060 XT DUAL White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20263.571 kr188 kr (6%)
30. maj 20263.383 kr49 kr (1%)
29. maj 20263.432 kr9 kr (0%)
28. maj 20263.423 kr65 kr (2%)
27. maj 20263.358 kr12 kr (0%)
24. maj 20263.370 kr8 kr (0%)
23. maj 20263.362 kr64 kr (2%)
16. maj 20263.298 kr4 kr (0%)
14. maj 20263.294 kr20 kr (1%)
13. maj 20263.274 kr12 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret