Gå til hovedindhold

ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387994214
Pris fra 3.499 krtil 4.619 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 1.120 kr (24% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3499 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Asus Prime Radeon Rx 9060 Xt Oc 16gb 16gb
3.499 kr
Til butik
Asus Prime Radeon Rx 9060 Xt Oc 16gb 16gb billede

Produktinformation

16 GB GDDR6 på en 128-bit-bus leverer hurtig indlæsning af teksturer og ressourcer. PCIe 5.0 og 2 048 streamprocessorer leverer responsive frametider. Aktiv Axial-tech-køling med tre ventilatorer holder temperaturerne lave og støjniveauet nede. Tilslut tre skærme via HDMI 2.1b og to DisplayPort 2.1a-udgange. Factory OC opnår 3310 MHz boost for mere flydende gameplay ved høj opløsning.

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0LF1-M0NA00
EAN: 4711387994214
Varenr.: 5020053890
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS Radeon RX 9060 XT Prime OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
-14%3.690 kr
Før 4.290 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
ASUS Radeon RX 9060 XT Prime OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 2530 MHz / Boost clock 3330 MHz), 2048 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 304mm, PCI-Port bredde: 2.5 slots, ASUS Prime low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: PRIME-RX9060XT-O16G - Experience Primal performance with the Prime Radeon RX 9060 XT graphics card featuring a compact 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme cooling. 16GB GDDR6 Memory: Ready for future games with 16GB on-board memory for the best gaming experience & the best resolution in it's class. OC mode (GPU Tweak III): Up to 3330 MHz (Boost Clock) / up to 2740 MHz (Game Clock) Axial-tech fans now feature a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure 2.5-slot design allows for greater build compatibility while maintaining cooling performance Dual-ball fan bearings last up to twice as long as standard conventional sleeve bearings designs 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence Dual BIOS switch lets you toggle between Quiet and Performance BIOS profiles Auto-Extreme manufacturing process for precision and reliability...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0LF1-M0NA00
EAN: 4711387994214
Varenr.: 3369607
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks
3.778 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 SDRAM
3.985 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 SDRAM
4.519 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G 16 GB GDDR6
4.599 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G 16 GB GDDR6
4.619 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK3.499 kr3.585,25 krKøb
2Proshop DK3.690 kr3.690 krKøb
3CS MEGASTORE DK3.778 kr3.778 krKøb
4CompuMail DK3.985 kr3.985 krKøb
5Ultrashop4.519 kr4.519 krKøb
6Boligcenter DK4.599 kr4.599 krKøb
7Vivas DK4.619 kr4.698 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks

PriceData har fulgt prisen på ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks i 183 dage. Laveste pris i perioden er 3.404 kr (registreret d. 10. december 2025), højeste er 4.012 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.698 kr.

Den nuværende pris på 3.499 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 13% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 21 prisændringer for ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 21 prisændringer for ASUS Prime Radeon RX 9060 XT 16GB - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort - boks de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
26. maj 20263.499 kr191 kr (5%)
25. maj 20263.690 kr11 kr (0%)
24. maj 20263.679 kr11 kr (0%)
23. maj 20263.690 kr64 kr (2%)
16. maj 20263.754 kr12 kr (0%)
15. maj 20263.742 kr3 kr (0%)
14. maj 20263.739 kr11 kr (0%)
13. maj 20263.728 kr6 kr (0%)
12. maj 20263.722 kr5 kr (0%)
11. maj 20263.727 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret