Gå til hovedindhold

ASUSTeK COMPUTER ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

Pris fra 4.833 krtil 5.599 kr
3 forhandlere

Prisforskel: 766 kr (14% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.684 kr 1. apr.

Sammenlign priser på ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort og køb billigst

3 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4833 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 SDRAM
4.833 kr
Til butik
ASUS AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

ASUS PRIME EVO - OC Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: 90YV0MQ0-M0NA00
EAN: 4711636204101
Varenr.: 1003533126
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
5.251 kr
Til butik
ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 Overclocked (Core clock 2070 MHz / Boost clock 2610 MHz), 3584 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1 / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 2 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 650 Watt, kortlængde: 304mm, PCI-Port bredde: 2.5 slots, ASUS Prime low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: PRIME-RX9070-O16G-EVO - Oplev primalkraft med Prime Radeon RX 9070 EVO-grafikkortet, der byder på et kompakt 2.5-slots design for bred kompatibilitet, forbedret med en faseforandrende GPU-termopude og et tredobbelt blæser-setup for suveræn køling. 2.5-slots design: Prime Radeon RX 9070 EVO har et 2.5-slots design med en nøje arrangeret opsætning af kølehætte, køleplade og varmerør, så de tre Axial-tech blæsere kan udnytte ventilationen fra kabinettets sidepanel og levere optimal termisk ydeevne. 0dB-teknologi: Alle tre blæsere stopper, når GPU-temperaturen er under 55°C, så du kan spille mindre krævende spil eller udføre lette opgaver i næsten total stilhed. Blæserne starter igen, når temperaturen overstiger 60°C, og etablerer en hastighedskurve, der balancerer ydeevne og støjniveau til både arbejde og spil. Dobbelt kuglelejer: Forskellige lejetyper har unikke fordele og ulemper. Dobbelt kuglelejer er ekstremt holdbare og kan holde op til dobbelt så længe som glidelejer. Dobbelt BIOS: Foretrækker du lave kernetemperaturer eller lavt støjniveau? Ydelsestilstand får blæserne til at køre hurtigere for at holde kortet køligt hele tiden, mens stilletilstand bevarer samme strømforbrug og ydeevneindstillinger, men med en mindre aggressiv blæserkurve for mere stille drift ved moderate temperaturer.

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0MQ0-M0NA00
EAN: 4711636204101
Varenr.: 3399013
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 SDRAM
5.599 kr
Til butik
ASUS AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

ASUS Prime -RX9070-O16G-EVO 16GB Oplev kraften fra ASUS Prime -RX9070-O16G-EVO 16GB, der er designet til at levere en fremragende grafisk ydelse til både spillere og kreative brugere. Med en imponerende 16GB GDDR6 hukommelse sikrer dette grafikkort, at du...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Kategori: Bundkort
EAN: 4711636204101
Varenr.: 112906

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK4.833 kr4.833 krKøb
2Proshop DK5.251 kr5.251 krKøb
3Ultrashop5.599 kr5.599 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort i 183 dage. Laveste pris i perioden er 4.539 kr (registreret d. 18. december 2025), højeste er 5.748 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.086 kr.

Den nuværende pris på 4.833 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 39 prisfald og 44 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 81 prisændringer for ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 81 prisændringer for ASUS Radeon RX 9070 Prime EVO OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. maj 20264.833 kr12 kr (0%)
23. maj 20264.845 kr2 kr (0%)
22. maj 20264.843 kr14 kr (0%)
18. maj 20264.829 kr1 kr (0%)
17. maj 20264.828 kr3 kr (0%)
16. maj 20264.825 kr26 kr (1%)
15. maj 20264.799 kr5 kr (0%)
14. maj 20264.794 kr12 kr (0%)
13. maj 20264.782 kr9 kr (0%)
12. maj 20264.773 kr6 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret