Gå til hovedindhold

ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387829578
Pris fra 5.933 krtil 7.493 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 1.560 kr (21% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 5.777 kr 30. maj

Sammenlign priser på ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 5933 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC Edition 16GB
5.933 kr
Til butik
ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT  OC Edition 16GB billede

Produktinformation

ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING. Grafikprocessor familie: AMD, Grafikprocessor: Radeon RX 9070 XT. Diskret grafikadapterhukommelse: 16 GB, Hukommelsestype for grafikadapter: GDDR6, Hukommelsesbus: 256 Bit. Maksimal opløsning: 7680 x 4320 pixel. DirectX-version: 12 Ultimate, OpenGL-version: 4.6. Grænsefladetype: PCI Express 5.0. Kølingstype: Aktiv, Antal blæsere: 3 blæser(e), Belysningsfarve: Flere...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Artikel nr.: 90YV0L70-M0NA00
EAN: 4711387829578
Varenr.: 1003147680
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
6.464 kr
Til butik
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF OC - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 XT Overclocked (Core clock 2400 MHz / Boost clock 3080 MHz), 4096 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1 / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 3 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 330mm, PCI-Port bredde: 3.125 slots, ASUS TUF low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), inkludere grafikkort støtte, model nummer: TUF-RX9070XT-O16G-GAMING...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0L70-M0NA00
EAN: 4711387829578
Varenr.: 3328417
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk
6.562 kr
Til butik
ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Klar til at dominere både 1440p og 4K gaming uden kompromiser? 🎮 ASUS Radeon RX 9070 XT TUF Gaming leverer brutal performance kombineret med den legendariske TUF-holdbarhed, som dine gaming-buddies kender og respekterer. Med factory overclocked hastigh...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
EAN: 4711387829578
Varenr.: 51247843475792
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC Edition 16GB
6.869 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS TUF Gaming AMD Radeon RX 9070 XT OC 16 GB GDDR6
-8%7.099 kr
Før 7.699 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS TUF Gaming AMD Radeon RX 9070 XT OC 16 GB GDDR6
-8%7.119 kr
Før 7.719 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Asus Tuf Gaming Oc Radeon Rx 9070 Xt 16gb
7.493 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK5.933 kr5.933 krKøb
2Proshop DK6.464 kr6.464 krKøb
3Geekd6.562 kr6.562 krKøb
4Ultrashop6.869 kr6.869 krKøb
5Boligcenter DK7.099 kr7.099 krKøb
6Vivas DK7.119 kr7.198 krKøb
7Dustin DK7.493 kr7.579,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk

PriceData har fulgt prisen på ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk i 184 dage. Laveste pris i perioden er 5.689 kr (registreret d. 25. december 2025), højeste er 6.914 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 6.266 kr.

Den nuværende pris på 5.933 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 37 prisfald og 45 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 81 prisændringer for ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 81 prisændringer for ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20265.933 kr156 kr (3%)
30. maj 20265.777 kr155 kr (3%)
28. maj 20265.932 kr1 kr (0%)
27. maj 20265.931 kr1 kr (0%)
25. maj 20265.932 kr155 kr (3%)
24. maj 20265.777 kr155 kr (3%)
21. maj 20265.932 kr53 kr (1%)
20. maj 20265.879 kr360 kr (6%)
19. maj 20266.239 kr142 kr (2%)
15. maj 20266.381 kr449 kr (8%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret