Gå til hovedindhold

Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037278508
Pris fra 2.942 krtil 3.459 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 517 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.664 kr 12. mar.

Sammenlign priser på Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2942 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel CPU Core i7-14700KF 5.6GHz 20-kerne (WOF - u/ køler)
2.942 kr
Til butik
Intel CPU Core i7-14700KF 5.6GHz 20-kerne (WOF - u/ køler) billede

Produktinformation

Intel Core i7 i7-14700KF - 3.4 GHz - 20-core - 28 tråde - 33 MB cache - FCLGA1700 Socket - Box

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Artikel nr.: BX8071514700KF
EAN: 5032037278508
Varenr.: 1001634926
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i7-14700KF - 20-Core - 3,4 GHz (Op til 5,6 GHz Turbo) - LGA1700-Socket | Box (Uden køler)
2.999 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)
2.999 kr
Til butik
Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.4 GHz (5.6 GHz Turbo), kan overclockes, 20 kerner (icosa core) / 8 P-kerner / 12 E-kerner, 28 tråde, 28 MB L2 / 33 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-5600 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, 125 watt TDP / 253 watt PBP, Box (dog uden køler) - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514700KF
EAN: 5032037278508
Varenr.: 3195720
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I7 14700kf Lga 1700 Processor
-0%3.061 kr
Før 3.061,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i7-14700KF - 5.6GHz 20-kerne - LGA1700 CPU - GEEKD.dk
3.169 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i7-14700KF - 20 kerner, 5,6 GHz Turbo, LGA1700
-6%3.299 kr
Før 3.499 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i7-14700KF - 20 kerner, 5,6 GHz Turbo, LGA1700
-6%3.319 kr
Før 3.519 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel CPU Core i7-14700KF 5.6GHz 20-kerne (WOF - u/ køler)
3.459 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.942 kr2.942 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.999 kr2.999 krKøb
3Proshop DK2.999 kr2.999 krKøb
4Dustin DK3.061 kr3.147,25 krKøb
5Geekd3.169 kr3.169 krKøb
6Boligcenter DK3.299 kr3.299 krKøb
7Vivas DK3.319 kr3.398 krKøb
8Ultrashop3.459 kr3.459 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) i 181 dage. Laveste pris i perioden er 2.509 kr (registreret d. 7. januar 2026), højeste er 2.942 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.699 kr.

Den nuværende pris på 2.942 kr er 9% over normalprisen. Prisen er steget 5% den seneste måned. Der er registreret 48 prisfald og 40 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 88 prisændringer for Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 88 prisændringer for Intel Core i7-14700KF Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 3.4 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20262.942 kr41 kr (1%)
31. maj 20262.901 kr37 kr (1%)
30. maj 20262.938 kr124 kr (4%)
29. maj 20262.814 kr124 kr (4%)
28. maj 20262.938 kr1 kr (0%)
27. maj 20262.937 kr1 kr (0%)
25. maj 20262.938 kr36 kr (1%)
13. maj 20262.902 kr15 kr (1%)
12. maj 20262.887 kr5 kr (0%)
10. maj 20262.892 kr2 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret