Gå til hovedindhold

Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037279246
Pris fra 2.461 krtil 4.022 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 1.561 kr (39% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.376 kr 18. maj

Sammenlign priser på Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2461 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed
2.461 kr
Til butik
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed billede

Produktinformation

Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Artikel nr.: BX8071514700F
EAN: 5032037279246
Varenr.: 1001841293
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)
2.471 kr
Til butik
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 2.1 GHz (5.4 GHz Turbo), 20 kerner (icosa core) / 8 P-kerner / 12 E-kerner, 28 tråde, 28 MB L2 / 33 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-4800 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, 125 watt TDP / 65 watt PBP / 219 watt PBP, Box med INTEL RM1 køler - Intel Raptor Lake-S Understøttes af bundkort med Z790 / B760 chipset, eller Z690 / B660 chipset bundkort som dog kan kræve en BIOS opdatering...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071514700F
EAN: 5032037279246
Varenr.: 3218128
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel® | Core™ i7-14700F - 20-Core - 3,4 GHz (Op til 5,6 GHz Turbo) - LGA1700-Socket | Box
2.472 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed - GEEKD.dk
2.766 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core i7-14700F - 14. gen, 33 MB Smart Cache, boxed
-13%2.799 kr
Før 3.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core i7-14700F - 14. gen, 33 MB Smart Cache, boxed
-12%2.819 kr
Før 3.219 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed
2.849 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I7 14700f Lga 1700 Processor
2.874 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Intel Core i7-14700F-processor
4.022 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.461 kr2.461 krKøb
2Proshop DK2.471 kr2.471 krKøb
3CS MEGASTORE DK2.472 kr2.472 krKøb
4Geekd2.766 kr2.766 krKøb
5Boligcenter DK2.799 kr2.799 krKøb
6Vivas DK2.819 kr2.898 krKøb
7Ultrashop2.849 kr2.849 krKøb
8Dustin DK2.874 kr2.960,25 krKøb
9Teknikproffset DK4.022 kr4.071 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) i 144 dage. Laveste pris i perioden er 2.374 kr (registreret d. 20. januar 2026), højeste er 2.495 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.422 kr.

Den nuværende pris på 2.461 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 32 prisfald og 24 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 57 prisændringer for Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 57 prisændringer for Intel Core i7-14700F Raptor Lake-S CPU - 20 kerner - 2.1 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (med køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20262.461 kr83 kr (3%)
31. maj 20262.378 kr20 kr (1%)
30. maj 20262.398 kr24 kr (1%)
29. maj 20262.422 kr44 kr (2%)
27. maj 20262.378 kr44 kr (2%)
23. maj 20262.422 kr2 kr (0%)
19. maj 20262.420 kr44 kr (2%)
18. maj 20262.376 kr45 kr (2%)
17. maj 20262.421 kr1 kr (0%)
15. maj 20262.422 kr44 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret