Gå til hovedindhold

ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort

ZOTACVideokort og -adaptereEAN: 8886307702029
Pris fra 2.298 krtil 2.819 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 521 kr (18% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2298 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ZOTAC GAMING NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.298 kr
Til butik
ZOTAC GAMING NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

ZOTAC GAMING - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x8 lavprofil - 2 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Mærke: ZOTAC
Artikel nr.: ZT-B50500L-10L
EAN: 8886307702029
Varenr.: 1003675596
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ZOTAC GeForce RTX 5050 Low Profile - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.347 kr
Til butik
ZOTAC GeForce RTX 5050 Low Profile - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5050 (Core clock 2317 MHz / Boost clock 2572 MHz), 2560 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 8GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), lav profil, Low Profile bracket inkluderet, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 182.5mm, PCI-Port bredde: 1.9 slots, Zotac Low Profile low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: ZT-B50500L-10L - ZOTAC GAMING GeForce RTX 5050 SOLO er et superkompakt grafikkort drevet af NVIDIAs banebrydende Blackwell-arkitektur, DLSS 4 og 8 GB GDDR6-hukommelse. Med en enkelt blæser og et dual-slot design er SOLO klar til at levere stor ydeevne i et ultrakompakt format. Drevet af NVIDIA Blackwell-arkitektur og DLSS 4 8-benet PCIe-strømstik Ultra-kompakt grafikkort klar til ITX builds Passer i 99 % af PC-builds BladeLink-blæser...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ZOTAC
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: ZT-B50500L-10L
EAN: 8886307702029
Varenr.: 3428210
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ZOTAC GAMING NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.769 kr
Til butik
ZOTAC GAMING NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

ZOTAC GAMING 8GB Oplev en ny verden af gaming med ZOTAC GAMING 8GB, en kraftfuld grafikkort designet til højtydende præstationer. Udstyret med 8GB dedikeret GDDR6 RAM leverer dette grafikkort imponerende grafik og hurtige billedhastigheder, hvilket gør de...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ZOTAC
Kategori: RAM
EAN: 8886307702029
Varenr.: 115280
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort
-3%2.799 kr
Før 2.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort
-3%2.819 kr
Før 2.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.298 kr2.298 krKøb
2Proshop DK2.347 kr2.347 krKøb
3Ultrashop2.769 kr2.769 krKøb
4Boligcenter DK2.799 kr2.799 krKøb
5Vivas DK2.819 kr2.898 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort

PriceData har fulgt prisen på ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort i 167 dage. Laveste pris i perioden er 2.013 kr (registreret d. 2. februar 2026), højeste er 2.951 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.368 kr.

Den nuværende pris på 2.298 kr er 3% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 45 prisfald og 44 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for ZOTAC Gaming GeForce RTX 5050 Low Profile - 8 GB GDDR6 grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 20262.298 kr16 kr (1%)
24. maj 20262.314 kr50 kr (2%)
23. maj 20262.364 kr55 kr (2%)
13. maj 20262.419 kr69 kr (3%)
9. maj 20262.350 kr2 kr (0%)
8. maj 20262.352 kr13 kr (1%)
7. maj 20262.365 kr7 kr (0%)
3. maj 20262.358 kr12 kr (1%)
2. maj 20262.370 kr11 kr (0%)
1. maj 20262.359 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret