Gå til hovedindhold

ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711636058179
Pris fra 2.899 krtil 3.919 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.020 kr (26% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2899 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS GeForce RTX 5060 TUF OC - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort
-3%2.899 kr
Før 2.989 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
ASUS GeForce RTX 5060 TUF OC - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5060 Overclocked (Core clock 2280 MHz / Boost clock 2677 MHz), 3840 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 8GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 302mm, PCI-Port bredde: 3.1 slots, ASUS TUF low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: TUF-RTX5060-O8G-GAMING...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0N00-M0NA00
EAN: 4711636058179
Varenr.: 3365411
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS TUF Gaming RTX 5060 OC Edition 8GB
3.165 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk
3.489 kr
Til butik
ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Klar til at opleve RTX 5060-kraften uden at sprænge budgettet? 🚀 Er dit nuværende grafikkort ikke længere nok til at levere den performance, du drømmer om? ASUS GeForce RTX 5060 TUF OC Gaming er det perfekte spring fra ældre hardware til næste generati...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
EAN: 4711636058179
Varenr.: 51362811445584
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7 (OC)
3.899 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7 (OC)
3.919 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK2.899 kr2.899 krKøb
2CompuMail DK3.165 kr3.165 krKøb
3Geekd3.489 kr3.489 krKøb
4Boligcenter DK3.899 kr3.899 krKøb
5Vivas DK3.919 kr3.998 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk

PriceData har fulgt prisen på ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk i 168 dage. Laveste pris i perioden er 2.781 kr (registreret d. 10. januar 2026), højeste er 3.345 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.154 kr.

Den nuværende pris på 2.899 kr er 8% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 41 prisfald og 39 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 81 prisændringer for ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 81 prisændringer for ASUS GeForce RTX 5060 8GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20262.899 kr75 kr (3%)
22. maj 20262.974 kr15 kr (1%)
21. maj 20262.989 kr15 kr (0%)
20. maj 20263.004 kr15 kr (0%)
19. maj 20263.019 kr15 kr (0%)
18. maj 20263.034 kr15 kr (0%)
17. maj 20263.049 kr15 kr (0%)
16. maj 20263.064 kr15 kr (0%)
15. maj 20263.079 kr4 kr (0%)
14. maj 20263.083 kr27 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret