Gå til hovedindhold

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387856673
Pris fra 11.749 krtil 13.689 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 1.940 kr (14% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 10.289 kr 2. maj

Sammenlign priser på ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 11749 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Asus Tuf Gaming Oc Geforce Rtx 5080 16gb
11.749 kr
Til butik
Asus Tuf Gaming Oc Geforce Rtx 5080 16gb billede

Produktinformation

10 752 CUDA-kerner og 16 GB GDDR7 fremskynder rendering og simuleringer 2 700 MHz boostfrekvens og PCIe 5.0 sikrer responsiv ydeevne i krævende programmer ASUS Axial-tech med tre blæsere holder clockhastighederne stabile ved lange arbejdsbelastninger Understøtter op til 4 skærme ved 7 680 x 4 320 via HDMI 2.1b og 3 DisplayPort-udgange VR-klar med NVIDIA G-SYNC, NPU 1 801 TOPs og 3 års garanti...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0M30-M0NA00
EAN: 4711387856673
Varenr.: 5020036484
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
11.825 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS GeForce RTX 5080 TUF OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
11.990 kr
Til butik
ASUS GeForce RTX 5080 TUF OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5080 Overclocked (Core clock 2300 MHz / Boost clock 2730 MHz), 10752 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 30 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 3 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 396mm, PCI-Port bredde: 3.6 slots, ASUS TUF low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med ASUS AURA, inkludere grafikkort støtte, model nummer: TUF-RTX5080-O16G-GAMING...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0M30-M0NA00
EAN: 4711387856673
Varenr.: 3326549
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort
12.498 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS GeForce RTX 5080 16GB TUF OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk
12.790 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC 16 GB GDDR7
-6%13.399 kr
Før 14.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC 16 GB GDDR7
-6%13.419 kr
Før 14.319 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
13.689 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK11.749 kr11.835,25 krKøb
2CompuMail DK11.825 kr11.825 krKøb
3Proshop DK11.990 kr11.990 krKøb
4CS MEGASTORE DK12.498 kr12.498 krKøb
5Geekd12.790 kr12.790 krKøb
6Boligcenter DK13.399 kr13.399 krKøb
7Vivas DK13.419 kr13.498 krKøb
8Ultrashop13.689 kr13.689 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort

PriceData har fulgt prisen på ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort i 183 dage. Laveste pris i perioden er 10.289 kr (registreret d. 2. maj 2026), højeste er 12.990 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 11.564 kr.

Den nuværende pris på 11.749 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 202611.749 kr1.460 kr (14%)
2. maj 202610.289 kr1.460 kr (12%)
29. apr. 202611.749 kr65 kr (1%)
27. apr. 202611.684 kr256 kr (2%)
26. apr. 202611.428 kr195 kr (2%)
25. apr. 202611.623 kr36 kr (0%)
21. apr. 202611.587 kr597 kr (5%)
11. apr. 202610.990 kr759 kr (6%)
20. mar. 202611.749 kr180 kr (2%)
16. mar. 202611.929 kr9 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret