Gå til hovedindhold

XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

XFXVideokort og -adaptereEAN: 0840191502590
Pris fra 6.754 krtil 7.869 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.115 kr (14% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 6754 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air Edition RGB 16GB
6.754 kr
Til butik
XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air Edition RGB 16GB billede

Produktinformation

XFX Mercury Radeon RX 9070 XT - Magnetic Air Edition (Easy fan swap) - OC - Grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 - 3x DisplayPort, 1x HDMI

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Artikel nr.: RX-97TMARGB9
EAN: 0840191502590
Varenr.: 1003145532
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
6.790 kr
Til butik
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 XT Overclocked (Core clock 1870 MHz / Boost clock 3100 MHz), 4096 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 3 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 800 Watt, kortlængde: 360mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, XFX Magnetic Air Triple Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med XFX ARGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: RX-97TMARGB9 - Mercury-klassen eksemplificerer en moderne, futuristisk stil med et rent og kantet design. Det er en ny designidentitet med rene linjer og glatte paneler, der understøtter dens høje ydeevne og teknologi. Mercury-serien af grafikkort er XFX's flagskibsmodeller med branchens bedste køleløsninger, højeste overclocking og de bedste funktioner. LUFTGENNEMSTRØMNING OG ÆSTETIK: Nikkelbelagt kobber-dampkammer, dobbelt kugleleje-blæsere og 6 mm varmerør arbejder sammen for at levere fantastisk køleydelse og varmeafledning. Magnetic Air-teknologi: Magnetic Air-blæsernavene låser øjeblikkeligt fast i GPU-blæserens ramme med kraftige magneter, der kan bære op til 1 kg vægt. Når de er låst fast, sender Magnetic Air straks både strøm og PWM-data til blæserne. ARGB-stribe i fuld længde: Den helt nye XFX Mercury-klasse har et 5-volt ARGB-element i fuld længde hen over beskyttelsen. Med det medfølgende Sync-kabel har du adskillige tilpasningsmuligheder, så det matcher din gaming-rig eller personlige stil. AMD RDNA 4-arkitektur: Bygget på den banebrydende AMD RDNA 4-arkitektur med chiplet-teknologi leverer AMD Radeon RX 9070-seriens grafikkort næste generations ydeevne, grafik og effektivitet.

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX-97TMARGB9
EAN: 0840191502590
Varenr.: 3378176
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air RGB 16 GB GDDR6
-5%7.399 kr
Før 7.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air RGB 16 GB GDDR6 billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gamingXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC er skabt til dig, der vil have stærk ydelse i moderne spil og en stilren pc-byg. Med 16 GB GDDR6 og 64 compute units leverer kortet høj grafikydelse i høje opløsninger. Den indbyggede RGB-belysning giver et lækkert visuelt løft, mens den aktive køling med tre blæsere holder temperaturen i skak under lange sessions.Ydelse og tilslutninger til krævende opsætningerKortet er overclocket fra fabrikken og når op til 3 100 MHz boost clock (gaming boost 2 570 MHz). Med 4 096 stream-processorer, 256-bit hukommelsesbus og op til 640 GB/s båndbredde er der masser af kraft til spil og kreative opgaver. Tilslut let flere skærme via 3× DisplayPort 2.1 og 1× HDMI 2.1, og udnyt funktioner som AMD FreeSync og DirectX 12 Ultimate.Design til store buildsFull-height/full-length design med 3,5-slots køler og tre blæsere. Kræver PCI Express 5.0 og anbefalet strømforsyning på 800 W samt 3× 8-pin strømstik.Grafikprocessor: Radeon RX 9070 XT (AMD)Stream-processorer: 4 096Compute units: 64Base/boost-frekvens: 1 870 / 3 100 MHz (gaming boost 2 570 MHz)Hukommelse: 16 GB GDDR6, 20 Gbit/sHukommelsesbus: 256 bit, båndbredde op til 640 GB/sUdgangsporte: 3× DisplayPort 2.1, 1× HDMI 2.1Grænseflade: PCI Express 5.0Understøttelse: DirectX 12 Ultimate, AMD FreeSyncKøling: Aktiv, 3 blæsere, RGB-belysningFormfaktor: FH/FL, 3,5 slotsMål: H 15,5 cm × L 36,0 cm × D 7,2 cmStrøm: 3× 8-pin, anbefalet PSU 800 WOperativsystem: Windows 11Certificering: RoHS...

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Vægt: 2.53g
EAN: 0840191502590
Varenr.: 1920194
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air RGB 16 GB GDDR6
-5%7.419 kr
Før 7.819 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Magnetic Air Edition RGB 16GB
7.869 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK6.754 kr6.754 krKøb
2Proshop DK6.790 kr6.790 krKøb
3Boligcenter DK7.399 kr7.399 krKøb
4Vivas DK7.419 kr7.498 krKøb
5Ultrashop7.869 kr7.869 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort i 185 dage. Laveste pris i perioden er 5.967 kr (registreret d. 8. december 2025), højeste er 7.229 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 6.711 kr.

Den nuværende pris på 6.754 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 16 prisfald og 17 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 31 prisændringer for XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 31 prisændringer for XFX Radeon RX 9070 XT Mercury Magnetic Air OC Black - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 20266.754 kr33 kr (0%)
25. maj 20266.787 kr2 kr (0%)
24. maj 20266.785 kr13 kr (0%)
23. maj 20266.772 kr61 kr (1%)
22. maj 20266.833 kr9 kr (0%)
19. maj 20266.842 kr9 kr (0%)
18. maj 20266.833 kr11 kr (0%)
15. maj 20266.822 kr37 kr (1%)
14. maj 20266.785 kr12 kr (0%)
13. maj 20266.797 kr12 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret