Gå til hovedindhold

XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid

XFXVideokort og -adaptereEAN: 0840191502408
Pris fra 6.160 krtil 7.249 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.089 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 6.020 kr 23. maj

Sammenlign priser på XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 6160 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid
6.160 kr
Til butik
XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid billede

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: AMD
Farve: 1
Artikel nr.: RX-97TRGBBW9
EAN: 0840191502408
Varenr.: 24109596
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC White Gaming Edition RGB 16GB
6.161 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
6.184 kr
Til butik
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 XT Overclocked (Core clock 1870 MHz / Boost clock 3100 MHz), 4096 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 3 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 800 Watt, kortlængde: 360mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, XFX Triple Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med XFX ARGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: RX-97TRGBBW9 - Mercury-klassen repræsenterer en moderne futuristisk stil med et rent og skarpt design. Det er en ny designidentitet med rene linjer og glatte paneler, der komplementerer dens høje ydeevne og teknologi. Mercury-serien af grafikkort er XFX's flagskibsmodeller med de bedste køleløsninger, højeste overclocking og bedste funktioner. LUFTSTRØM OG ÆSTETIK: Nikkelbelagt kobber-dampkammer, dobbelt kugleleje-blæsere og 6 mm varmerør arbejder sammen for at levere fremragende køleydelse og varmespredning. Fuldlængde ARGB-stribe: Den helt nye XFX Mercury-klasse har et fuldlængde 5-volts ARGB-element hen over skjoldet. Med det medfølgende Sync-kabel har du utallige muligheder for at tilpasse dit gaming-setup eller personlige stil. AMD RDNA 4-arkitektur: Bygget på den banebrydende AMD RDNA 4-arkitektur med chiplet-teknologi leverer AMD Radeon RX 9070 Series-grafik næste generations ydeevne, grafik og effektivitet.

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX-97TRGBBW9
EAN: 0840191502408
Varenr.: 3378510
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort XFX Mercury RX 9070 XT OC - Hvid, RGB, 16 GB GDDR6
-4%7.199 kr
Før 7.499 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort XFX Mercury RX 9070 XT OC - Hvid, RGB, 16 GB GDDR6
-4%7.219 kr
Før 7.519 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
XFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC White Gaming Edition RGB 16GB
7.249 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK6.160 kr6.160 krKøb
2CompuMail DK6.161 kr6.161 krKøb
3Proshop DK6.184 kr6.184 krKøb
4Boligcenter DK7.199 kr7.199 krKøb
5Vivas DK7.219 kr7.298 krKøb
6Ultrashop7.249 kr7.249 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid

PriceData har fulgt prisen på XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid i 183 dage. Laveste pris i perioden er 5.609 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 6.939 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 6.238 kr.

Den nuværende pris på 6.160 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 38 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 64 prisændringer for XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 64 prisændringer for XFX Mercury Radeon RX 9070XT OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20266.160 kr1 kr (0%)
27. maj 20266.161 kr48 kr (1%)
26. maj 20266.113 kr23 kr (0%)
25. maj 20266.136 kr116 kr (2%)
23. maj 20266.020 kr140 kr (2%)
22. maj 20266.160 kr24 kr (0%)
21. maj 20266.184 kr17 kr (0%)
20. maj 20266.201 kr46 kr (1%)
12. maj 20266.247 kr86 kr (1%)
9. maj 20266.161 kr55 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret