Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå

Lauritz KnudsenEludstyr80A målertavleProfessionel el-installationEAN: 5703302028295

LK Målertavle UM-L lysegrå til udvendig vægmontering. Robust løsning for ledningstilslutning 80A 400V AC med IP30 beskyttelse og temperaturbestandighed. Læs mere

Pris fra 976 krtil 1.599 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 623 kr (39% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 952 kr 13. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 976 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå
976 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Udvendig mlertavle LK UM-l for ledning - gr - lysegr
997 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK Målerramme lysegrå UM-L f/ledningsmåler - Kampagnepris
1.038 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning lysegrå
1.046 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Målertavle UM-L for ledningstilslutning, Lysegrå
1.099 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Målertavle um-l f/ledning lgrå
1.208,75 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Udvendig måletavle UM-L lysegrå
1.294,74 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Udvendig måletavle UM-L lysegrå
1.294,74 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Målerramme Um-I Ledning Lysegrå
1.362,5 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Målertavle UM-L for ledningstilslutning, Lysegrå
1.519 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Målertavle UM-L for ledningstilslutning, lysegrå
1.599 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK976 kr1.015 krKøb
2WATTOO.DK997 kr997 krKøb
3Elvvs.dk1.038 kr1.038 krKøb
4Proshop DK1.046 kr1.046 krKøb
5Greenline1.099 kr1.099 krKøb
6MaintainIt1.208,75 kr1.208,75 krKøb
7EL-GROSSISTEN1.294,74 kr1.294,74 krKøb
8EL-NETSALG1.294,74 kr1.294,74 krKøb
9vvsfittings.dk1.362,5 kr1.362,5 krKøb
10LavprisVVS1.519 kr1.519 krKøb
11BilligVVS DK1.599 kr1.599 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Målertavle UM-L for ledningstilslutning lysegrå

Lauritz Knudsen

LK Målertavle UM-L lysegrå til udvendig vægmontering. Robust løsning for ledningstilslutning 80A 400V AC med IP30 beskyttelse og temperaturbestandighed.

• målertavle
• elmålertavle
• ledningsmåler
• lk tavle
• schneider electric
• gruppetavle
• el installation
• Professionel el-installation
• 80A målertavle

Beskrivelse

LK Målertavle UM-L er en robust og sikker målertavle til ledningstilslutning, designet af Lauritz Knudsen/Schneider Electric. Målertavlen er perfekt til udvendig vægmontering og kan kombineres både vandret og lodret med UG gruppetavler. Med sine 80A og 400V AC specifikationer leverer den pålidelig ydeevne til professionelle el-installationer. Målertavlen er konstrueret i dobbeltisoleret og selvslukkeligt termoplast med IP30 beskyttelse og fungerer i temperaturer fra -10°C til +35°C. Bagpladen har udslagsblanketter på Ø40 mm, og dækrammen tillader rør/kabler op til Ø30 mm i siderne og Ø40 mm i top/bund. Ideelt til professionelle elektrikere og boligbyggeri hvor kvalitet og sikkerhed er afgørende.

Specifikationer

farve:Lysegrå
klemmer:Cu 4-25 mm², Al 16-25 mm²
montage:Udvendig vægmontering
ip_klasse:IP30
plombering:Plombérbare låseskruer
standarder:IEC
dimensioner:250x560mm
tilslutning:Cu 1x16 mm² + 1x10 mm²
konstruktion:Dobbeltisoleret termoplast
mærkestrøm:80A
kompatibilitet:UG gruppetavler
mærkespænding:400V AC
blanketter_bagplade:Ø40 mm
blanketter_dækramme:Ø30 mm sider, Ø40 mm top/bund
omgivelsestemperatur:-10°C til +35°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan målertavlen monteres udendørs?

Ja, LK Målertavle UM-L er designet til udvendig vægmontering med IP30 beskyttelse og fungerer i temperaturer fra -10°C til +35°C.

Hvilke gruppetavler kan den kombineres med?

Målertavlen kan kombineres vandret og lodret med UG gruppetavler. UG18 har samme dimensioner som UM målertavlen.

Hvad er maksimal kabeldimension?

Dækrammen tillader rør/kabler op til Ø30 mm i siderne og Ø40 mm i top og bund. Klemmer kan håndtere Cu 4-25 mm² og Al 16-25 mm².

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå i 164 dage. Laveste pris i perioden er 948 kr (registreret d. 29. december 2025), højeste er 987 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 961 kr.

Den nuværende pris på 976 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 9 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle UM-l for ledningstilslutning BxH: 250x560 mm lysegrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026976 kr18 kr (2%)
12. maj 2026958 kr18 kr (2%)
11. maj 2026976 kr18 kr (2%)
24. apr. 2026958 kr29 kr (3%)
23. apr. 2026987 kr29 kr (3%)
15. apr. 2026958 kr6 kr (1%)
13. apr. 2026952 kr1 kr (0%)
11. apr. 2026953 kr1 kr (0%)
9. apr. 2026954 kr1 kr (0%)
2. apr. 2026955 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret