Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016

Lauritz KnudsenEludstyrDobbeltisoleret sikkerhedProfessionelle elinstallationerEAN: 5703302123440

LK Målerramme UM-S hvid til udvendig montering på væg. Dobbeltisoleret termoplast med plombérbare låseskruer. Kan sammenbygges med UG gruppetavler. Læs mere

Pris fra 942 krtil 1.362,5 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 420,5 kr (31% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016 og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 942 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Udvendig mlertavle UM-s for stikben - hvid
942 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK UM-S målertavle for stikbenstilslutning, hvid
942 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016
942,54 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK UM-S målertavle for stikbenstilslutning, hvid
-12%979 kr
Før 1.115 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK Målerramme hvid UM-S f/stikbensmåler - Kampagnepris
1.038 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Udvendig målertavle UM-s for stikbenstilslutning hvid
1.046 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK UM-S målertavle for stikbenstilslutning, hvid
1.099 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK UM-S målertavle for stikbenstilslutning, hvid
1.105 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Målertavle um-s f stikben hvid
1.208,75 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Udvendig måletavle UM-S hvid
1.236,76 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Udvendig måletavle UM-S hvid
1.236,76 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
LK Udvendig målertavle UM-s for stikbenstilslutning, Hvid, AAK169D1302
1.362,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK942 kr942 krKøb
2LavprisEl942 kr942 krKøb
3CS MEGASTORE DK942,54 kr981,54 krKøb
4LavprisVVS979 kr979 krKøb
5Elvvs.dk1.038 kr1.038 krKøb
6Proshop DK1.046 kr1.046 krKøb
7Greenline1.099 kr1.099 krKøb
8BilligVVS DK1.105 kr1.105 krKøb
9MaintainIt1.208,75 kr1.208,75 krKøb
10EL-GROSSISTEN1.236,76 kr1.236,76 krKøb
11EL-NETSALG1.236,76 kr1.236,76 krKøb
12vvsfittings.dk1.362,5 kr1.362,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Målerramme UM-S hvid til stikbenstilslutning

Lauritz Knudsen

LK Målerramme UM-S hvid til udvendig montering på væg. Dobbeltisoleret termoplast med plombérbare låseskruer. Kan sammenbygges med UG gruppetavler.

• målertavle
• målerramme
• stikbenstilslutning
• eltavle
• lk fuga
• schneider electric
• udvendig tavle
• Professionelle elinstallationer
• Dobbeltisoleret sikkerhed

Beskrivelse

LK Målerramme UM-S hvid er en professionel målertavle designet til stikbenstilslutning og udvendig montering på væg. Tavlen er fremstillet i dobbeltisoleret og selvslukkeligt termoplast, hvilket sikrer både holdbarhed og sikkerhed. Målerrammen kan sammenbygges vandret og lodret med gruppetavle type UG, hvor UG18 svarer i dimension til UM. Bagpladen er forsynet med praktiske udslagsblanketter på Ø 40 mm, og dækrammen har blankettilgang i top og bund for rør/kabel op til Ø 30 mm i siderne og maksimalt 40 mm. Den hvide finish matcher perfekt med andre LK FUGA-produkter og giver et professionelt udseende. Dækkappen har plombérbare låseskruer for ekstra sikkerhed. Målertavlen overholder alle gældende danske standarder og er ideel til både private og erhvervsmæssige installationer.

Specifikationer

farve:Hvid RAL 9016
klemmer:Cu 4-25 mm², Al 16-25 mm²
ip_klasse:IP20
materiale:Dobbeltisoleret termoplast
montering:Udvendig på væg
blanketter:Ø 40 mm udslagsblanketter
dimensioner:250x560mm
låseskruer:Plombérbare
tilslutning:Cu 2x16 mm² eller 1x16+2x10 mm²
kabelindgang:Top og bund max Ø 30mm
kompatibilitet:UG gruppetavler
selvslukkeligt:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan målertavlen monteres udendørs?

Ja, UM-S målertavlen er designet til udvendig montering på væg og er fremstillet i vejrbestandigt termoplast.

Hvilke kabler kan tilsluttes?

Tavlen kan tilslutte Cu 4-25 mm² og Al 16-25 mm² kabler, med tilslutningsmulighed for Cu 2x16 mm² eller 1x16+2x10 mm².

Er den kompatibel med andre LK produkter?

Ja, målerrammen kan sammenbygges med LK UG gruppetavler og matcher perfekt med andre LK FUGA produkter.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016 i 166 dage. Laveste pris i perioden er 929 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 969 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 953 kr.

Den nuværende pris på 942 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 18 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 18 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Udvendig målertavle LK UM-s for stikbenstilslutning BxH: 250x560 mm hvid, Ral 9016 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
10. maj 2026942 kr
8. maj 2026942,54 kr12,46 kr (1%)
3. apr. 2026955 kr1 kr (0%)
30. mar. 2026956 kr1 kr (0%)
28. mar. 2026957 kr1 kr (0%)
21. feb. 2026958 kr9 kr (1%)
20. feb. 2026967 kr9 kr (1%)
6. feb. 2026958 kr9 kr (1%)
5. feb. 2026967 kr9 kr (1%)
21. jan. 2026958 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret