Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå.

Lauritz KnudsenEludstyrIP44 vejrbestandigUdendørs el-installationEAN: 5703302082242

LK IP44 stikkontakt til udendørs brug med beskyttelseslåg og fjederbelastning. Lysegrå bakelit konstruktion til påbygning eller indmuring. Læs mere

Pris fra 264 krtil 370 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 106 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 243 kr 29. mar.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå. og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 264 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
264 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Stikkontakt 2-pol med jord IP44, lysegrå
264 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK stænktæt stikdåse med jord
283 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Lk Dreje Stikkontakt U/afbryder Ip44 Lysegrå
288 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK stikdåse med jord, stænktæt
289 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
LK dreje stikkontakt m. jord, 2 polet, gr
291 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Stikkontakt uden drejeafbryder IP44-55 2-pol m. j
304,91 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Stikkontakt uden drejeafbryder IP44-55 2-pol m. j
304,91 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Dreje Stikdåse 2P 230V M/Jord
306,6 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Dreje stikdåse 2p 230v m/jord
315 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK stikdåse med jord, stænktæt
349 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Drejestikkontakt U/Afbryder Lmj Ip55 Lgr
370 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK264 kr303 krKøb
2Proshop DK264 kr303 krKøb
3LavprisEl283 kr283 krKøb
4Elvvs.dk288 kr288 krKøb
5Greenline289 kr289 krKøb
6WATTOO.DK291 kr291 krKøb
7EL-GROSSISTEN304,91 kr304,91 krKøb
8EL-NETSALG304,91 kr304,91 krKøb
9Billigelogvvs.dk306,6 kr306,6 krKøb
10MaintainIt315 kr315 krKøb
11BilligVVS DK349 kr349 krKøb
12vvsfittings.dk370 kr370 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Stikkontakt 2-pol med jord IP44

Lauritz Knudsen

LK IP44 stikkontakt til udendørs brug med beskyttelseslåg og fjederbelastning. Lysegrå bakelit konstruktion til påbygning eller indmuring.

• udendørs stikkontakt
• ip44 stikdåse
• vejrbestandig stikkontakt
• lk stikdåse
• havens
• udestikkontakt
• bakelit stikkontakt
• Udendørs el-installation
• IP44 vejrbestandig

Beskrivelse

LK Stikkontakt 2-pol med jord IP44 er en vejrbestandig udendørs stikkontakt fra Lauritz Knudsen. Den leveres i lysegrå bakelit med mørkegråt fjederbelastet beskyttelseslåg, der sikrer optimal beskyttelse mod vejr og vind. Stikkontakten kan installeres både udvendig på underlag eller planforsænket i indmuringsdåser. Med IP44-klassificering er den perfekt til udendørs brug i danske klimaforhold. Produktet har udslagsblanket for glimlampe og skal installeres med foran siddende afbryder. Ideel til terrasser, carporte, haver og andre udendørsområder hvor der kræves pålidelig strømforsyning. Professionel installation anbefales for sikkerhed og overholdelse af danske el-forskrifter.

Specifikationer

farve:Lysegrå
poler:2-pol med jord
materiale:Bakelit
dimensioner:Standard europæisk format
installation:Påbygning eller indmuring
mærkestrøm:10A
kapslingsklasse:IP44
mærkespænding:250V
beskyttelseslåg:Mørkegråt fjederbelastet
temperaturområde:-25°C til +60°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan stikkontakten bruges udendørs hele året?

Ja, med IP44-klassificering er den beregnet til permanent udendørs brug i danske klimaforhold, beskyttet mod støv og sprøjtevand.

Kræver den særlig installation?

Ja, den skal installeres af autoriseret elektriker og kræves en foran siddende afbryder for sikker betjening ifølge danske el-regler.

Hvad betyder det fjederbelastede låg?

Beskyttelseslåget lukker automatisk for stikkontakten når den ikke bruges, hvilket sikrer optimal beskyttelse mod vejr og nedsnavs.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå. i 154 dage. Laveste pris i perioden er 233 kr (registreret d. 25. februar 2026), højeste er 265 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 251 kr.

Den nuværende pris på 264 kr er 5% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 13 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 13 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Drejeafbryder IP44-55 stikkontakt 2-pol med jord lysegrå. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 2026264 kr1 kr (0%)
26. maj 2026265 kr1 kr (0%)
25. maj 2026264 kr1 kr (0%)
1. apr. 2026265 kr20 kr (8%)
31. mar. 2026245 kr2 kr (1%)
29. mar. 2026243 kr10 kr (4%)
2. mar. 2026233 kr6 kr (3%)
1. mar. 2026239 kr6 kr (3%)
25. feb. 2026233 kr22 kr (9%)
30. jan. 2026255 kr4 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret