Gå til hovedindhold

Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037282390
Pris fra 4.566 krtil 5.499 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 933 kr (17% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.451 kr 4. mar.

Sammenlign priser på Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4566 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler)
4.566 kr
Til butik
Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 2.5 GHz (5.5 GHz - P-core Turbo / 4.6 GHz - E-Core Turbo), 24 kerner (tetracosa core) / 8 P-kerner / 16 E-kerner, 24 tråde, 40 MB L2 / 36 MB MB Smart cache, understøtter Dual Channel DDR5-6400 RAM, 24 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1851 socket, indbygget Intel Xe Graphics grafikkort 2000MHz, 65 watt PBP / 182 watt PBP, Box med INTEL Laminar RH2 køler - Intel Arrow Lake-S...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX80768285
EAN: 5032037282390
Varenr.: 3295793
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core Ultra 9 285 24 kerner LGA 1851 PIB - m/køler
4.712 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU Intel Core Ultra 9 285 - 36 MB Smart Cache (boks)
-2%5.199 kr
Før 5.299 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
CPU Intel Core Ultra 9 285 - 36 MB Smart Cache (boks) billede

Produktinformation

Fordele ved Intel Core Ultra 9 desktop-processorOpgrader din stationære pc med Intel Core Ultra 9 285 og få en kraftig platform til gaming, skabelse og krævende multitasking. Processoren kombinerer 8 Performance-kerner og 16 Efficient-kerner for i alt 24 kerner og 24 tråde, så du får høj ydeevne, når det gælder. Med Intel AI Boost (NPU) understøttes moderne AI-arbejdsopgaver og Windows Studio-effekter, mens integreret Intel Graphics giver fleksibel skærmtilslutning.Til dig der vil have nyeste generation i desktopCore Ultra (Series 2) “Arrow Lake” leverer op til 5,4 GHz på Performance-kerner og Turbo Boost Max 3.0 op til 5,5 GHz. Understøttelse af DDR5-hukommelse op til 6.400 MHz, PCI Express 5.0/4.0 med op til 24 baner og moderne sikkerheds- og administrationsfunktioner gør den velegnet til både PC/Client og workstation-brug.Generation: Intel Core Ultra (Series 2), Arrow LakeSokkel: FCLGA1851Kerner/tråde: 24/24 (8 P-kerner, 16 E-kerner)P-core base/boost: 2,5 GHz / 5,4 GHzTurbo Boost Max 3.0-frekvens: 5,5 GHzCache: 36 MB Smart Cache, L2: 40.960 KBBasis effekt (TDP): 65 W; Maks. turboeffekt: 182 WUnderstøttet hukommelse: DDR5-SDRAM, op til 6.400 MHz, dual-channel, ECC, maks. 192 GBIntegreret grafik: Intel Graphics, base 300 MHz, dynamisk op til 2.000 MHz, 4 Xe-kernerVideo-udgange: DisplayPort 2.1, HDMI 2.1, eDP 1.4b; op til 4 skærme; 60 Hz ved maks. opløsningPCIe: Version 5.0/4.0, op til 24 banerDMI: Revision 4.0, maks. 8 banerInstruktionssæt: 64-bit, AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2Virtualisering og sikkerhed: VT-x, VT-d, VT-rp, EPT, Intel OS Guard, CET, Boot Guard, Secure Key, TME-MKYderligere teknologier: Intel Turbo Boost, Turbo Boost Max 3.0, Thermal Velocity Boost (op til 5,6 GHz), Quick Sync Video, Thread Director, Speed Shift, AMT, ISM, vPro Enterprise-ber...

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: Intel
Vægt: 0.7g
EAN: 5032037282390
Varenr.: 1898013
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU Intel Core Ultra 9 285 - 36 MB Smart Cache (boks)
-2%5.219 kr
Før 5.319 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core Ultra 9 285 Lga 1851 Processor
5.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK4.566 kr4.566 krKøb
2CompuMail DK4.712 kr4.712 krKøb
3Boligcenter DK5.199 kr5.199 krKøb
4Vivas DK5.219 kr5.298 krKøb
5Dustin DK5.499 kr5.585,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) i 183 dage. Laveste pris i perioden er 4.186 kr (registreret d. 10. januar 2026), højeste er 4.633 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.507 kr.

Den nuværende pris på 4.566 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 41 prisfald og 35 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 74 prisændringer for Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 74 prisændringer for Intel Core Ultra 9 285 Arrow Lake-S CPU - 24 kerner - 2.5 GHz - Intel LGA1851 - Intel Boxed (med køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20264.566 kr6 kr (0%)
30. maj 20264.560 kr73 kr (2%)
29. maj 20264.633 kr73 kr (2%)
28. maj 20264.560 kr1 kr (0%)
27. maj 20264.559 kr15 kr (0%)
22. maj 20264.544 kr89 kr (2%)
12. maj 20264.633 kr77 kr (2%)
9. maj 20264.556 kr4 kr (0%)
8. maj 20264.552 kr16 kr (0%)
7. maj 20264.536 kr8 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret