Gå til hovedindhold

Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise.

GroheSanitetUdtrækkelig tud med to spraymulighederModerne køkkener med fokus på funktionalitet og designEAN: 4005176427428

Premium køkkenarmatur fra GROHE med udtrækkelig tud og 360° fleksibilitet. Moderne messing finish med SilkMove teknologi for ubesværet betjening. Læs mere

Pris fra 3.273 krtil 3.875 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 602 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.969 kr 27. maj

Sammenlign priser på Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise. og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3273 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grohe Essence køkkenarmatur, L-tud, poleret cool sunrise
3.273 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grohe Essence køkkenarmatur, udtrækstud, messing
3.429 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
GROHE Essence køkkenarmatur med udtrækstud - Poleret Cool Sunrise
3.439 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
3.776 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Grohe Essence køkkenarmatur, udtrækstud, messing
3.875 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK3.273 kr3.273 krKøb
2LavprisVVS3.429 kr3.429 krKøb
3Elvvs.dk3.439 kr3.439 krKøb
4CS MEGASTORE DK3.776 kr3.776 krKøb
5BilligVVS DK3.875 kr3.875 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

GROHE Essence køkkenarmatur med udtrækstud poleret messing

Grohe

Premium køkkenarmatur fra GROHE med udtrækkelig tud og 360° fleksibilitet. Moderne messing finish med SilkMove teknologi for ubesværet betjening.

• 'køkkenhane'
• 'vandhane'
• 'køkkenbatteri'
• 'essence'
• 'grohe armatur'
• 'udtrækstud'
• 'sprayhane'
• 'køkkenarmatur messing'
• Moderne køkkener med fokus på funktionalitet og design
• Udtrækkelig tud med to spraymuligheder

Beskrivelse

GROHE Essence køkkenarmatur kombinerer stilfuldt design med avanceret funktionalitet for det moderne køkken. Armaturet har en elegant cylinderformet krop med højt L-tud udført i poleret messing med PVD belægning, der sikrer holdbarhed og let vedligeholdelse. Den udtrækkelige tud giver maksimal fleksibilitet med to forskellige strålemønstre - standardstråle til daglig brug og kraftig jetstråle til grundig rengøring. Med 360° svingradius og GROHE SilkMove patronteknologi sikres problemfri betjening gennem hele armaturets levetid. Armaturet monteres nemt med bord- eller vaskmontage og er ideelt til moderne køkkener, hvor funktionalitet møder æstetik.

Specifikationer

Højde:348 mm
Forbrug:8 l/min ved 3 bar
Tudform:L-tud med udtræksfunktion
Betjening:1-grebs
Materiale:Messing med PVD
Montering:Bord/Vask
Svingradius:360°
Tilslutning:Flexslanger 3/8" omløbere

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Kan armaturet dreje hele vejen rundt?

Ja, GROHE Essence har 360° svingradius som giver maksimal fleksibilitet i køkkenet.

Hvilke spraymuligheder har den udtrækkelige tud?

Tuden har to forskellige strålemønstre - en standardstråle til daglig brug og en kraftigere jetstråle til grundig rengøring.

Er armaturet svært at installere?

Nej, det følger med brugervenlige instruktioner og kan monteres både på bordplade og direkte i vasken.

Hvad er PVD-belægningen god for?

PVD-belægningen på den polerede messing giver ekstra holdbarhed, modstandsdygtighed mod ridser og letter den daglige rengøring.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise.

PriceData har fulgt prisen på Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise. i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.879 kr (registreret d. 3. januar 2026), højeste er 3.414 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.165 kr.

Den nuværende pris på 3.273 kr er 3% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 23 prisændringer for Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 23 prisændringer for Grohe Essence etgrebs køkkenarmatur med højt udløb og udtrækkeligt udløb. Poleret Cool Sunrise. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20263.273 kr304 kr (10%)
27. maj 20262.969 kr304 kr (9%)
26. maj 20263.273 kr304 kr (10%)
17. maj 20262.969 kr304 kr (9%)
16. maj 20263.273 kr304 kr (10%)
10. maj 20262.969 kr304 kr (9%)
9. maj 20263.273 kr304 kr (10%)
3. maj 20262.969 kr270 kr (8%)
18. apr. 20263.239 kr34 kr (1%)
17. apr. 20263.273 kr34 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret