Gå til hovedindhold

Lauritz Knudsen LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå

Lauritz KnudsenSanitetTwist-lock system med jordLampeinstallation og pendel ophængningEAN: 5703302055727

Professionel lampestikprop fra LK med 2-leder og jord. Twist-lock mechanism sikrer stabil forbindelse og understøtter op til 5kg pendant belastning. Læs mere

Pris fra 44 krtil 89 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 45 kr (51% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 44 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Lampestikprop, 2-leder + jord, Lysegrå
44 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Lampestikprop 2-leder + jord, lysegrå
44 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Lampestikprop, 2-leder + jord, Lysegrå
46 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå
47 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK lampestikprop, lysegrå
50 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga Lampestikprop 2 ledet + jord lysegrå
50,24 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga Lampestikprop 2 ledet + jord lysegrå
50,24 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Lampestikprop 2-leder med jord, lysegrå
53,58 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Lampestikprop, 2-leder + jord, Lysegrå
89 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl44 kr44 krKøb
2Proshop DK44 kr83 krKøb
3LavprisVærktøj46 kr46 krKøb
4Elvvs.dk47 kr47 krKøb
5Greenline50 kr50 krKøb
6EL-GROSSISTEN50,24 kr50,24 krKøb
7EL-NETSALG50,24 kr50,24 krKøb
8CS MEGASTORE DK53,58 kr92,58 krKøb
9BilligVVS DK89 kr89 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Lampestikprop 2-leder + jord, lysegrå

Lauritz Knudsen

Professionel lampestikprop fra LK med 2-leder og jord. Twist-lock mechanism sikrer stabil forbindelse og understøtter op til 5kg pendant belastning.

• lampestikprop
• lamp stik
• LK FUGA
• elektrisk forbindelse
• twist lock
• pendant ophæng
• 2-leder jord
• 10A stikprop
• Lampeinstallation og pendel ophængning
• Twist-lock system med jord

Beskrivelse

LK Lampestikprop er en robust og pålidelig lampekomponent fra Lauritz Knudsen, designet til sikker og effektiv strømtilslutning i bolig- og erhvervsinstallationer. Med 2-leder + jord konstruktion og twist-lock system sikrer den optimal elektrisk forbindelse. Proppen drejes efter isætning for at etablere sikker kontakt og aflåsning. Understøtter direkte ophængning af pendler med maksimal belastning på 5 kg. Kompatibel med LK FUGA lampestikkontakter og overholder danske sikkerhedsstandarder. Ideel til både renovering og nyinstallation hvor professionel kvalitet er påkrævet.

Specifikationer

RoHS:Overholder direktiv
Overflade:Lysegrå plastik
Halogenfri:Ja, PVC fri
Ledningshul:Ø6-9 mm
Mærkestrøm:10 A
Jordforbindelse:Ja, 2-leder + jord
Mærkespænding:250 V AC / 50 Hz
Maksimal belastning:5 kg

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvordan monteres LK lampestikproppen korrekt?

Stikproppen sættes ind i lampestikkontakten og drejes med uret indtil den låses fast. Dette sikrer både elektrisk forbindelse og mekanisk fastgørelse.

Hvor meget vægt kan proppen bære?

Lampestikproppen kan bære maksimalt 5 kg belastning, men den faktiske belastning kan være begrænset af tilledningens specifikationer.

Er den kompatibel med alle lampestikkontakter?

Proppen er specifikt designet til LK FUGA lampestikkontakter og andre kompatible systemer med samme standard.

Kan den bruges til udendørs installation?

Proppen er primært beregnet til indendørs brug. For udendørs anvendelse skal der bruges IP-klassificerede komponenter.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå

PriceData har fulgt prisen på LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå i 180 dage. Laveste pris i perioden er 41 kr (registreret d. 7. januar 2026), højeste er 46 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 43 kr.

Den nuværende pris på 44 kr er 2% over normalprisen. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 16 prisændringer for LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 16 prisændringer for LK ® Lampestikprop 2 leder + jord, lysegrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 202644 kr2 kr (4%)
14. maj 202646 kr1 kr (2%)
13. apr. 202645 kr1 kr (2%)
10. apr. 202644 kr2 kr (5%)
28. feb. 202642 kr2 kr (5%)
26. feb. 202644 kr1 kr (2%)
2. feb. 202643 kr1 kr (2%)
21. jan. 202644 kr1 kr (2%)
9. jan. 202645 kr4 kr (10%)
7. jan. 202641 kr2 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret