Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå

Lauritz KnudsenSanitet16A kapacitet og IP20 beskyttelseEl-installationer og lampeophængEAN: 5703302073745

Clips-roset fra Lauritz Knudsen til professionel el-installation. 4 poler + jord, 16A kapacitet og IP20 beskyttelse for pålidelig og sikker montering. Læs mere

Pris fra 42 krtil 489 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 447 kr (91% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 42 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Clips-roset, Rund, Ø80 mm, 4-polet + jord, Lysegrå
42 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Clips-roset rund Ø 80 mm 4-leder + jord, lysegrå
42 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Clips-Roset Ø80 4L+J Lgrå
47,06 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå
47,98 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK ® Clips-Roset Ø80mm 4 leder + jord, lysegrå
48 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Clips-roset ø80 4l+j lgrå
48,75 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK clips-roset, 5P, Ø80 mm, lysegrå
52 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Clips roset 4 led + j lysegrå Ø80
55,75 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Clips roset 4 led + j lysegrå Ø80
55,75 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Clips-roset, Rund, Ø80 mm, 4-polet + jord, Lysegrå
489 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl42 kr42 krKøb
2Proshop DK42 kr81 krKøb
3Billigelogvvs.dk47,06 kr47,06 krKøb
4CS MEGASTORE DK47,98 kr86,98 krKøb
5Elvvs.dk48 kr48 krKøb
6MaintainIt48,75 kr48,75 krKøb
7Greenline52 kr52 krKøb
8EL-GROSSISTEN55,75 kr55,75 krKøb
9EL-NETSALG55,75 kr55,75 krKøb
10BilligVVS DK489 kr489 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Clips-roset Ø80mm 4-polet + jord lysegrå

Lauritz Knudsen

Clips-roset fra Lauritz Knudsen til professionel el-installation. 4 poler + jord, 16A kapacitet og IP20 beskyttelse for pålidelig og sikker montering.

• El-installationer og lampeophæng
• 16A kapacitet og IP20 beskyttelse

Beskrivelse

LK clips-roset er en robust el-installation komponent fra Lauritz Knudsen med Ø80mm diameter og 4 poler plus jord. Med 16A mærkestrøm og 400V mærkespænding sikrer den pålidelig tilslutning af ledninger op til 3x2,5mm² eller 4x1,5mm² per klemme. Rosetten leveres med jordklemme og aflastningsbøjle der kan svinges væk under montering. IP20 beskyttelsesklasse og maksimal ledningsbelastning på 5kg gør den ideel til synlige installationer som over demonterbare lofter. Kan monteres både vandret på loft og lodret på væg med den medfølgende bundplade. Perfekt til elektriker og professionelle installationer hvor kvalitet og sikkerhed er afgørende.

Specifikationer

Poler:4 + jord
Diameter:Ø80mm
IP-klasse:IP20
Materiale:Plast med metaldele
Belastning:Max 5kg
Ledningshul:Ø7,2mm (opboring til 11mm)
Mærkestrøm:16A
Monteringstype:Vandret eller lodret
Mærkespænding:400V
Ledningskapacitet:Max 3x2,5mm² eller 4x1,5mm² per klemme

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvor mange ledninger kan tilsluttes LK clips-rosetten?

Du kan tilslutte maksimalt 3x2,5mm² eller 4x1,5mm² ledninger per klemme. Rosetten har 5 dobbelte skrueklemmer mærket N, L, jord og to uden mærkning.

Kan rosetten monteres både på loft og væg?

Ja, LK clips-rosetten kan monteres både vandret på loftet og lodret på væggen. Der medfølger en bundplade som kan bruges efter behov.

Hvad er den maksimale belastning for ophængte lamper?

Den maksimale ledningsbelastning er 5kg, men tjek altijd ledningens specifikationer da denne kan være lavere end rosetens maksimale kapacitet.

Er aflastningsbøjlen fleksibel under montering?

Ja, aflastningsbøjlen kan svinges bort under montagen hvilket gør det nemt at tilslutte ledningerne i klemmerne og derefter fastgøre den igen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå i 153 dage. Laveste pris i perioden er 39 kr (registreret d. 1. januar 2026), højeste er 45 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 41 kr.

Den nuværende pris på 42 kr er 2% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 3 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 8 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 8 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Clips-roset 4 leder+jord Ø 80 mm lysegrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 202642 kr3 kr (7%)
11. apr. 202645 kr4 kr (10%)
17. feb. 202641 kr1 kr (3%)
9. feb. 202640 kr1 kr (2%)
20. jan. 202641 kr1 kr (3%)
2. jan. 202640 kr1 kr (3%)
1. jan. 202639 kr1 kr (3%)
31. dec. 202540 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret