Gå til hovedindhold

Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg

DanfossEludstyrIntegreret forindstillingTostrengsanlæg varmestyringEAN: 5702420005027

Danfoss RA-N radiatorventil 1/2" med integreret forindstilling til tostrengsanlæg. Ligeløbende til fremløb med præcis vandgennemstrømning. Læs mere

Pris fra 117 krtil 183,75 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 66,75 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 115 kr 6. mar.

Sammenlign priser på Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 117 kr. 13 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Radiatorventiler, RA-N, Normalt flow, DN 15, Ligeløb, F
117 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Danfoss radiatorventil RA-N, ligelbende, 1/2"
129 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil, ligeløbende, 1/2"
129 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N 15 ventilhus ligeløbende 1/2"
129 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss 013G0014, 1 stk
135 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
"Danfoss ventilhus 1/2"" lige"
139 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil, ligeløbende, 1/2"
149 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil, ligeløbende, 1/2"
149 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
RA-N 1/2 LIGELØB VENTIL
161,09 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss Ventil Ra-N 15 1/2 Ll , 013G0014
167 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg
175,75 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Ra-n 1/2 ligeløb ventil
176,25 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Danfoss RA-N radiatorventil 15, 1/2'' ligeløbende , 013G0014
183,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK117 kr117 krKøb
2WATTOO.DK129 kr129 krKøb
3CompletVVS129 kr129 krKøb
4Proshop DK129 kr168 krKøb
5CS MEGASTORE DK135 kr174 krKøb
6Greenline139 kr139 krKøb
7BilligVVS DK149 kr149 krKøb
8LavprisVVS149 kr149 krKøb
9EL-GROSSISTEN161,09 kr161,09 krKøb
10Elvvs.dk167 kr167 krKøb
11VVS.dk175,75 kr175,75 krKøb
12MaintainIt176,25 kr176,25 krKøb
13vvsfittings.dk183,75 kr183,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss RA-N Radiatorventil 1/2" Ligeløbende

Danfoss

Danfoss RA-N radiatorventil 1/2" med integreret forindstilling til tostrengsanlæg. Ligeløbende til fremløb med præcis vandgennemstrømning.

• radiatorventil
• termostatventil
• varmestyring
• tostrengsventil
• Danfoss ventil
• fremløbsventil
• forindstillingsventil
• Tostrengsanlæg varmestyring
• Integreret forindstilling

Beskrivelse

Danfoss RA-N radiatorventil er en avanceret og pålidelig ventilløsning til tostrengsanlæg med integreret forindstilling der sikrer optimal vandfordeling i varmeanlægget. Ventilen er ligeløbende og monteres på fremløbet hvor den præcist kontrollerer vandgennemstrømningen uden brug af værktøj. Med dimension 1/2" (DN 15) passer den til standard installationer og er kompatibel med alle termostatiske elementer i RA 2000 serien. Den integrerede forindstilling gør det muligt at indstille den maksimale vandgennemstrømning præcist hvilket forhindrer overforsyning og sikrer energieffektiv drift. Danfoss kvalitet garanterer driftssikkerhed og lang levetid i bygningers varmestyring med nem installation via standard muffe- og nippelsamling.

Specifikationer

type:Ligeløbende fremløbsventil
serie:RA 2000
vægt:0,244 kg
samling:Muffe og nippel
dimension:1/2 tomme (DN 15)
anvendelse:Tostrengsanlæg
forindstilling:Integreret
kompatibilitet:Alle RA 2000 termostatiske elementer

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilke varmesystemer er RA-N ventilen kompatibel med?

RA-N ventilen er specielt designet til tostrengsanlæg og monteres på fremløbet. Den er kompatibel med alle termostatiske elementer i Danfoss RA 2000 serien.

Hvordan fungerer den integrerede forindstilling?

Den integrerede forindstilling gør det muligt præcist at indstille den ønskede vandgennemstrømning uden brug af værktøj, hvilket sikrer optimal fordeling af varmen i hele anlægget.

Kan jeg montere ventilen selv?

Ventilen har standard 1/2" muffe- og nippelsamling og kan monteres af personer med VVS-kendskab. For optimal funktion anbefales professionel installation.

Hvad er forskellen mellem ligeløbende og vinkelløbende?

Ligeløbende ventiler som denne RA-N model har rør der fortsætter i samme retning, mens vinkelløbende ventiler ændrer rørets retning 90 grader.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg

PriceData har fulgt prisen på Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg i 181 dage. Laveste pris i perioden er 113 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 129 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 119 kr.

Den nuværende pris på 117 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 23 prisændringer for Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 23 prisændringer for Danfoss RA-N Radiatorventil RA 2000 1/2' ventilhus m/integreret forindstilling, ligeløbende. 2 strengsanlæg de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
14. maj 2026117 kr12 kr (9%)
25. apr. 2026129 kr10 kr (8%)
20. apr. 2026119 kr3 kr (2%)
19. apr. 2026122 kr7 kr (5%)
16. apr. 2026129 kr10 kr (8%)
13. apr. 2026119 kr1 kr (1%)
5. apr. 2026118 kr1 kr (1%)
24. mar. 2026119 kr1 kr (1%)
23. mar. 2026118 kr2 kr (2%)
22. mar. 2026120 kr9 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret