Gå til hovedindhold

Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012

DanfossEludstyrIntegreret forindstillingVarmestyring i tostrengsanlægEAN: 5702420010274

Danfoss RA-N radiatorventil 3/8" ligeløbende med integreret forindstilling til tostrengsanlæg. Sikrer optimal varmefordeling og energieffektivitet. Læs mere

Pris fra 128 krtil 173,75 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 45,75 kr (26% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 127 kr 22. maj

Sammenlign priser på Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012 og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 128 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss 013G0012, 1 stk
128 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Danfoss radiatorventil RA-N, 3/8", ligevinklet
129 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N 10 ventilhus ligeløbende 3/8"
129 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil RA 2000, ligeløbende, 3/8"
139 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss Ventil Ra-N 10 3/8 Ll, 013G0012
140 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil RA 2000, ligeløbende, 3/8"
149 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
RA-N 3/8 LIGELØB VENTIL
153,08 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Ra-N 3/8 Ligeløb Ventil
162,8 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Ra-n 3/8 ligeløb ventil
167,5 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss RA-N radiatorventil RA 2000, ligeløbende, 3/8"
169 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012
173,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK128 kr167 krKøb
2WATTOO.DK129 kr129 krKøb
3Proshop DK129 kr168 krKøb
4LavprisVVS139 kr139 krKøb
5Elvvs.dk140 kr140 krKøb
6BilligVVS DK149 kr149 krKøb
7EL-GROSSISTEN153,08 kr153,08 krKøb
8Billigelogvvs.dk162,8 kr162,8 krKøb
9MaintainIt167,5 kr167,5 krKøb
10CompletVVS169 kr169 krKøb
11vvsfittings.dk173,75 kr173,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss RA-N radiatorventil 3/8" ligeløbende

Danfoss

Danfoss RA-N radiatorventil 3/8" ligeløbende med integreret forindstilling til tostrengsanlæg. Sikrer optimal varmefordeling og energieffektivitet.

• radiatorventil
• fremløbsventil
• varmeregulering
• tostrengsanlæg
• ventilhus
• RA-N ventil
• Danfoss ventil
• Varmestyring i tostrengsanlæg
• Integreret forindstilling

Beskrivelse

Danfoss RA-N radiatorventil er en professionel ligeløbende ventil designet til fremløb i tostrengsanlæg. Med integreret forindstilling sikrer den præcis regulering af vandgennemstrømningen og optimal varmefordeling. Ventilen har Kv-værdi på 0,04-0,56 m³/h og passer til alle RA 2000 termostatiske elementer. Det korrosionsbestandige materiale garanterer lang levetid, mens den enkle installation med snap-kobling gør montage hurtig og sikker. Ideel til både professionelle installatører og private, der ønsker pålidelig og præcis varmestyring i deres radiatoranlæg.

Specifikationer

Type:Ligeløbende radiatorventil
Vægt:0,26 kg
Dimension:3/8 tommer
Kv-værdi:0,04-0,56 m³/h
Materiale:Korrosionsbestandig metal
Tilslutning:Muffe/nippel samling
Kompatibilitet:RA 2000 serie termostater

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilke termostater passer til denne RA-N ventil?

Alle termostatiske elementer i RA 2000 serien passer til RA-N ventiler, herunder Danfoss Aveo termostater med snap-kobling.

Hvad er Kv-værdien og hvad betyder det?

Kv-værdien er 0,04-0,56 m³/h, hvilket angiver ventilens maksimale vandgennemstrømning ved 1 bar tryktab. Dette sikrer optimal varmefordeling.

Kan ventilen bruges i alle typer varmesystemer?

RA-N ventiler er specifikt designet til fremløb i tostrengsanlæg og er kompatible med både stål- og kobberrør.

Hvordan foretages forindstillingen af ventilen?

Forindstillingen sker let uden brug af værktøj direkte på ventilen for at sikre den beregnede vandgennemstrømning ikke overskrides.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012

PriceData har fulgt prisen på Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012 i 181 dage. Laveste pris i perioden er 118 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 129 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 126 kr.

Den nuværende pris på 128 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 36 prisændringer for Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 36 prisændringer for Danfoss RA-N radiatorventil 10, 3/8'' ligeløbende, 013G0012 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026128 kr1 kr (1%)
26. maj 2026129 kr1 kr (1%)
25. maj 2026128 kr1 kr (1%)
22. maj 2026127 kr1 kr (1%)
21. maj 2026128 kr1 kr (1%)
20. maj 2026127 kr1 kr (1%)
18. maj 2026128 kr1 kr (1%)
16. maj 2026127 kr1 kr (1%)
12. maj 2026128 kr1 kr (1%)
11. maj 2026127 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret