Gå til hovedindhold

ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387994207
Pris fra 3.384 krtil 7.676 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 4.292 kr (56% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.164 kr 26. maj

Sammenlign priser på ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3384 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB
3.384 kr
Til butik
ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB billede

Produktinformation

ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5060 Ti - 8 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: PRIME-RTX5060TI-O8G
EAN: 4711387994207
Varenr.: 1003373391
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 SDRAM
3.559 kr
Til butik
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 SDRAM billede

Produktinformation

ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB OC Edition Oplev en uovertruffen gamingoplevelse med ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB OC Edition. Denne grafikkort kombinerer exceptionel ydeevne og effektivitet, hvilket gør den ideel til både gaming og kreativt arbej...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Kategori: Grafikkort
EAN: 4711387994207
Varenr.: 116584
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort
3.910 kr
Til butik
ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Overclocked (Core clock 2241 MHz / Boost clock 2647 MHz), 4608 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 8GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 304mm, PCI-Port bredde: 2.5 slots, ASUS Prime low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: PRIME-RTX5060TI-O8G...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0MP0-M0NA00
EAN: 4711387994207
Varenr.: 3358072
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Asus Prime Geforce Rtx 5060 Ti 8gb Oc 8gb
4.419 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS GeForce RTX 5060 TI 8GB PRIME OC Grafikkort - GEEKD.dk
7.676 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.384 kr3.384 krKøb
2Ultrashop3.559 kr3.559 krKøb
3Proshop DK3.910 kr3.910 krKøb
4Dustin DK4.419 kr4.505,25 krKøb
5Geekd7.676 kr7.676 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB

PriceData har fulgt prisen på ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB i 168 dage. Laveste pris i perioden er 3.164 kr (registreret d. 26. maj 2026), højeste er 3.980 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.583 kr.

Den nuværende pris på 3.384 kr er 6% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 31 prisfald og 29 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 62 prisændringer for ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 62 prisændringer for ASUS PRIME GeForce RTX 5060 Ti 8GB NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20263.384 kr124 kr (4%)
3. jun. 20263.260 kr205 kr (6%)
2. jun. 20263.465 kr159 kr (4%)
31. maj 20263.624 kr9 kr (0%)
29. maj 20263.633 kr381 kr (12%)
28. maj 20263.252 kr88 kr (3%)
26. maj 20263.164 kr70 kr (2%)
25. maj 20263.234 kr18 kr (1%)
24. maj 20263.216 kr50 kr (2%)
22. maj 20263.266 kr295 kr (8%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret