Gå til hovedindhold

ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387994054
Pris fra 4.999 krtil 5.799 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 800 kr (14% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.976 kr 29. maj

Sammenlign priser på ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4999 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
-9%4.999 kr
Før 5.490 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Overclocked (Core clock 2241 MHz / Boost clock 2647 MHz), 4608 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 304mm, PCI-Port bredde: 2.5 slots, ASUS Prime low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: PRIME-RTX5060TI-O16G...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0MH2-M0NA00
EAN: 4711387994054
Varenr.: 3354515
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 SDRAM
5.142 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS Prime GeForce RTX 5060 Ti OC 16 GB
-2%5.599 kr
Før 5.699 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort ASUS Prime GeForce RTX 5060 Ti OC 16 GB billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gaming og kreativt arbejdeASUS Prime GeForce RTX 5060 Ti OC 16 GB leverer stærk ydelse til spil, streaming og skabende arbejde. Med CUDA-kerner og 16 GB hurtig GDDR7-hukommelse får du flydende gameplay og masser af rå kraft til krævende opgaver. Kortet understøtter op til fire skærme i 8K-opløsning og er klar til NVIDIA G‑SYNC og VR.Design og kølingKortet er udstyret med tre Axial-tech blæsere, aktiv køling og et slankt 2,5-slots FH/FL-design, der passer i mange kabinetter - også SFF‑klare opsætninger. Det stilrene, mørke ydre med PRIME-detaljer gør det nemt at matche i et moderne build.Tilslutninger og egenskaberTilslut hurtigt via PCI Express 5.0 og få fleksibel skærmopsætning med 1× HDMI 2.1b og 3× DisplayPort 2.1b. HDCP 2.3 er understøttet. OC-tilstand kan nå op til 2.647 MHz boost, mens standard boost er 2.617 MHz. NPU-ydelse op til 772 TOPs giver ekstra acceleration til AI‑opgaver i understøttede applikationer.Grafikprocessor: NVIDIA GeForce RTX 5060 TiBoost clock: 2.617 MHz (OC op til 2.647 MHz)CUDA-kerner: 4.608Hukommelse: 16 GB GDDR7, 128-bitDatahastighed: 28 Gbit/sMaks. opløsning: 7.680 × 4.320Maks. skærme: 4Interface: PCI Express 5.0Videoporte: 1× HDMI 2.1b, 3× DisplayPort 2.1bKøling: Aktiv, 3 Axial-tech blæsere, 2,5 slotsFunktioner: NVIDIA G‑SYNC, VR‑klar, OpenGL 4.6, HDCP 2.3Strømkrav: Min. PSU 550 W, 1× 8‑pinMål (H × L × D): 12,0 × 30,4 × 5,0 cmVægt: 0,898 kgWindows understøttet: Ja...

Produktspecifikationer

Mærke: Asus
Kategori: Grafikkort
Vægt: 1.73g
EAN: 4711387994054
Varenr.: 1948687
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort ASUS Prime GeForce RTX 5060 Ti OC 16 GB
-2%5.619 kr
Før 5.719 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS GeForce RTX 5060 TI 16GB PRIME OC Grafikkort - GEEKD.dk
5.799 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK4.999 kr4.999 krKøb
2CompuMail DK5.142 kr5.142 krKøb
3Boligcenter DK5.599 kr5.599 krKøb
4Vivas DK5.619 kr5.698 krKøb
5Geekd5.799 kr5.799 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort i 179 dage. Laveste pris i perioden er 4.079 kr (registreret d. 9. december 2025), højeste er 5.490 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.070 kr.

Den nuværende pris på 4.999 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 5% den seneste måned. Der er registreret 24 prisfald og 22 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 47 prisændringer for ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 47 prisændringer for ASUS GeForce RTX 5060 Ti Prime OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20264.999 kr23 kr (0%)
29. maj 20264.976 kr23 kr (0%)
23. maj 20264.999 kr243 kr (5%)
22. maj 20265.242 kr7 kr (0%)
13. maj 20265.235 kr10 kr (0%)
25. apr. 20265.245 kr80 kr (2%)
21. apr. 20265.165 kr175 kr (4%)
11. apr. 20264.990 kr295 kr (6%)
28. mar. 20265.285 kr28 kr (1%)
26. mar. 20265.313 kr33 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret