Gå til hovedindhold

ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX

ASRockBundkortEAN: 4710483949692
Pris fra 2.934 krtil 3.459 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 525 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.852 kr 18. maj

Sammenlign priser på ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2934 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASRock Z890 TAICHI LITE ATX LGA1851 sokkel Intel Z890
2.934 kr
Til butik
ASRock Z890 TAICHI LITE ATX LGA1851 sokkel Intel Z890 billede

Produktinformation

ASRock Z890 TAICHI LITE - Bundkort - ATX - LGA1851 sokkel - Z890 Chipset - USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB4, USB-C 3.2 Gen 2x2 - 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 7, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (5.1-kanal)

Produktspecifikationer

Mærke: ASRock
Artikel nr.: 90-MXBPQ0-A0UAYZ
EAN: 4710483949692
Varenr.: 1002546569
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX
3.222 kr
Til butik
ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX billede

Produktinformation

Bundkort, størrelse: ATX, Intel LGA1851 socket, Intel Z890 chipset, 1 x PCI-Express 5.0 x16, Dual DDR5-5600 4 x DIMM slots (Intel XMP support), lagrings tilslutninger: 4 x SATA-600 / 5 x M.2 NVMe PCI-Express 4.0 / 1 x M.2 NVMe PCI-Express 5.0 (M.2 size: 2242 / 2260 / 2280), USB 4.0 type A & C (med ThunderBolt), skærm tilslutning: 2 x Displayport 1.4 (via USB-C) / 1 x HDMI 2.1 / 2 x ThunderBolt 4, Realtek RTL8126-VB 5 Gigabit / Realtek RTL8125BG 2.5 Gigabit netværk (LAN), WiFi 7 & Bluetooth 5.4, Intel Xe Graphics supporteret (CPU med VGA påkrævet), Realtek ALC4082 HD Audio (8-kanaler) lydkort, ASRock Polychrome SYNC software...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: ASRock
Kategori: Bundkort
Artikel nr.: 90-MXBPQ0-A0UAYZ
EAN: 4710483949692
Varenr.: 3301926
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
ASRock Z890 Taichi Lite bundkort - ATX, AMD AM5, B650
3.299 kr
Til butik
ASRock Z890 Taichi Lite bundkort - ATX, AMD AM5, B650 billede

Produktinformation

Fordele ved ASRock Z890 Taichi Lite bundkortByg en stærk og stabil AMD-pc med AM5-sokkel og DDR5-hukommelse. ASRock Z890 Taichi Lite er et ATX-bundkort til entusiaster og gamere, der vil have moderne tilslutninger, høj hukommelsesbåndbredde og solide udvidelsesmuligheder. Med AMD B650-chipset, 7.1-kanals lyd og omfattende I/O får du en fleksibel base til både spil, skabende arbejde og tung multitasking.Nøgleoplevelse i din pc-bygningBundkortet understøtter AMD Ryzen 7000-, 8000- og 9000-serierne og op til 256 GB DDR5 i fire DIMM-slots med hastigheder helt op til 8.000 MHz (OC). To M.2-pladser (op til PCIe 5.0 på første slot) gør det nemt at udnytte lynhurtige SSD’er, mens RAID 0/1/10 også er muligt. Tilslut skærm via HDMI 2.1 eller DisplayPort 1.4 og nyd 4K-opløsning. Netværk klares af 2,5 GbE, og bagpanelet giver masser af USB - inkl. USB 3.2 Gen 2x2 Type‑C til højhastighedsoverførsel.Formfaktor: ATXChipset: AMD B650Processor-sokkel: AM5 (AMD Ryzen 7000/8000/9000 serier)Hukommelse: 4 × DDR5 DIMM, op til 256 GB, maks. 8.000 MHz (OC), dual‑channel, Non‑ECCUdvidelse: 2 × PCIe x16 (Gen 4.x)Lagring: 2 × M.2 (1× op til PCIe 5.0, 1× op til PCIe 4.0), 4 × SATA III, RAID 0/1/10Netværk: Realtek RTL8125, 2,5 Gigabit EthernetLyd: Realtek ALC897, 7.1-kanalerBagpanel: 1 × HDMI 2.1, 1 × DisplayPort 1.4, 1 × RJ‑45, 4 × USB 2.0, 5 × USB 3.2 Gen1 Type‑A, 2 × USB 3.2 Gen2 Type‑A, 1 × USB 3.2 Gen2x2 Type‑C, S/PDIF, line‑in, hovedtelefonInterne headers: 1 × USB 3.2 Gen2x2, 1 × USB 3.2 Gen1, 2 × USB 2.0, 1 × Thunderbolt‑header, TPM, 5 × RGB‑headersKøling og strøm: 2 × CPU‑blæser, 4 × kabinetblæser, 2 × vandpumpe, 24‑pin ATX, 8‑pin EPSOperativsystem: Windows 10/11 x64Mål: H × B × D: 3,5 × 24,4 × 24,4 cmVægt: 1,66 kg (pakke: 1,9 kg)...

Produktspecifikationer

Mærke: ASRock
Kategori: Bundkort
Vægt: 2.2g
EAN: 4710483949692
Varenr.: 2064131
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
ASRock Z890 Taichi Lite bundkort - ATX, AMD AM5, B650
3.319 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASRock Z890 TAICHI LITE ATX LGA1851 sokkel Intel Z890
3.459 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.934 kr2.934 krKøb
2Proshop DK3.222 kr3.222 krKøb
3Boligcenter DK3.299 kr3.299 krKøb
4Vivas DK3.319 kr3.398 krKøb
5Ultrashop3.459 kr3.459 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX

PriceData har fulgt prisen på ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX i 180 dage. Laveste pris i perioden er 2.544 kr (registreret d. 8. januar 2026), højeste er 3.118 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.858 kr.

Den nuværende pris på 2.934 kr er 3% over normalprisen. Prisen er steget 3% den seneste måned. Der er registreret 29 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 58 prisændringer for ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 58 prisændringer for ASRock Z890 TAICHI LITE Bundkort - Intel Z890 - Intel LGA1851 socket - DDR5 RAM - ATX de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20262.934 kr4 kr (0%)
29. maj 20262.930 kr2 kr (0%)
28. maj 20262.932 kr6 kr (0%)
24. maj 20262.938 kr7 kr (0%)
23. maj 20262.945 kr11 kr (0%)
20. maj 20262.934 kr12 kr (0%)
19. maj 20262.922 kr70 kr (2%)
18. maj 20262.852 kr70 kr (2%)
16. maj 20262.922 kr2 kr (0%)
15. maj 20262.920 kr10 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret