Gå til hovedindhold

Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L

ABUSCykelhjelmeLED-baglys og magnetspændeBycykling og pendlingEAN: 4003318868641

Abus Urban-I 3.0 med integreret LED-baglys og magnetisk Fidlock-spænde. Perfekt citycykelhjelm med In-Mold konstruktion og optimal ventilation. Læs mere

Pris fra 499 krtil 559,3 kr
3 forhandlere

Prisforskel: 60,3 kr (11% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L og køb billigst

3 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 499 kr. 1 butik har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Cykelpartner.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L
499 kr
Til butik
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Urban-I 3.0 m. LED - Grå
-30%559 kr
Før 799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Urban-I 3.0, titan L
-30%559,3 kr
Før 799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Cykelpartner.dk499 kr499 krKøb
2Cykelexperten.dk559 kr559 krKøb
3Ladcyklen.dk559,3 kr559,3 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Abus Urban-I 3.0

ABUS

Abus Urban-I 3.0 med integreret LED-baglys og magnetisk Fidlock-spænde. Perfekt citycykelhjelm med In-Mold konstruktion og optimal ventilation.

• citycykelhjelm
• urban hjelm
• cykelhjelm med lys
• abus hjelm
• byhjelm
• LED cykelhjelm
• Bycykling og pendling
• LED-baglys og magnetspænde

Beskrivelse

Abus Urban-I 3.0 er en gennemført citycykelhjelm designet til hverdagscykling i byen. Hjelmen er udstyret med et stort integreret LED-baglys med 180° synlighed, der forbedrer din sikkerhed markant i trafikken, især i mørke og dårligt vejr. Den magnetiske Fidlock-hagespænde gør det hurtigt og nemt at lukke hjelmen uden at klemme huden. Med 12 luftindgange og 5 udgange sikrer hjelmen optimal ventilation og komfort, selv på varme dage. In-Mold konstruktionen gør hjelmen både robust og let (250-280 gram), mens det justerbare Zoom Ace Urban-system sikrer perfekt pasform. Hjelmen har også byggeret fluenet, kraftige reflekser og plads til hestehale - alt sammen gennemtænkte funktioner til den moderne byciklist.

Specifikationer

vægt:250-280 gram
LED_baglys:180° synlighed
hagespænde:Magnetisk Fidlock
størrelser:S (51-55cm), M (52-58cm), L (56-61cm), XL (61-65cm)
ventilation:12 luftindgange, 5 luftudgange
generationer:3. generation af Urban-I serien
konstruktion:In-Mold
justeringssystem:Zoom Ace Urban med drejeknap
særlige_funktioner:Fluenet, reflekser, plads til hestehale
sikkerhedsstandarder:CE-mærket

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor lang holder batteriet i LED-lyset?

LED-baglysets batteri holder typisk flere måneder ved normal brug. Lyset kan genoplades via USB og har lang levetid takket være energibesparende LED-teknologi.

Er hjelmen velegnet til længere cykelture?

Ja, med sin lave vægt på kun 250-280 gram og 12 ventilationshuller er Urban-I 3.0 behagelig også på længere ture, selvom den primært er designet til bybrug.

Hvordan fungerer det magnetiske spænde?

Fidlock-hagespændet bruger magnetteknologi som gør det hurtigt og nemt at lukke uden at klemme huden. Det åbner og lukker med et enkelt klik.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L

PriceData har fulgt prisen på Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L i 181 dage. Laveste pris i perioden er 499 kr (registreret d. 16. april 2026), højeste er 559 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 523 kr.

Den nuværende pris på 499 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 11% den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Titan grå - Str. L de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
10. maj 2026499 kr60 kr (11%)
8. maj 2026559 kr60 kr (12%)
5. maj 2026499 kr60 kr (11%)
4. maj 2026559 kr60 kr (12%)
24. apr. 2026499 kr60 kr (11%)
23. apr. 2026559 kr60 kr (12%)
16. apr. 2026499 kr18 kr (3%)
9. apr. 2026517 kr42 kr (8%)
8. apr. 2026559 kr42 kr (8%)
4. apr. 2026517 kr8 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret