Gå til hovedindhold

Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm)

ABUSCykelhjelmeMIPS-teknologiBycykling og pendlingEAN: 4003318891816

Abus Urban-I 3.0 MIPS cykelhjelm med MIPS-teknologi og integreret LED-baglys. Perfekt til sikker bycykling med Fidlock-magnetspænde og fluenet. Læs mere

Pris fra 604 krtil 698 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 94 kr (13% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 568 kr 27. maj

Sammenlign priser på Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm) og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 604 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Urban-I 3.0 MIPS - Sort
-36%604 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Skisport.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
Abus Urban-I 3.0 MIPS, cykelhjelm, mat sort
-34%629 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til AktivVinter.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
Abus Urban-I 3.0 MIPS, cykelhjelm, mat sort
-34%629 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Urban-I 3.0 MIPS, velvet black XL
-30%664,3 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til eCykelhjelm DK
TrustScore 4 ud af 54,0
Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm)
-26%698 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Cykelexperten.dk604 kr604 krKøb
2Skisport.dk629 kr629 krKøb
3AktivVinter.dk629 kr629 krKøb
4Ladcyklen.dk664,3 kr664,3 krKøb
5eCykelhjelm DK698 kr698 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Abus Urban-I 3.0 MIPS

ABUS

Abus Urban-I 3.0 MIPS cykelhjelm med MIPS-teknologi og integreret LED-baglys. Perfekt til sikker bycykling med Fidlock-magnetspænde og fluenet.

• cykelhjelm
• byhjelm
• mips hjelm
• abus hjelm
• led cykelhjelm
• urban hjelm
• Bycykling og pendling
• MIPS-teknologi

Beskrivelse

Abus Urban-I 3.0 MIPS er en funktionel og sikker cykelhjelm med moderne design til bybrug. Hjelmen er udstyret med MIPS-teknologi som reducerer rotationskræfter ved fald, og kun 300 grams vægt gør den ideel til daglig brug. Med magnetisk Fidlock-hagespænde for nem betjening og Zoom Ace Urban-justeringssystem til individuel tilpasning. Hjelmen har 12 luftindgange og 5 udgange for optimal ventilation, integreret fluenet og aftagelig skygge. Store reflekser og integreret LED-baglys med 180° synlighed øger trafiksikkerheden betydeligt.

Specifikationer

lukke:Magnetspænde
vægt:300 gram
baglys:Integreret LED med 180° synlighed
skygge:Aftagelig
fluenet:Integreret
hestehale:Udgang til hestehale
reflekser:Store reflekser
teknologi:MIPS
hagespænde:Magnetisk Fidlock
ventilation:12 luftindgange og 5 udgange
konstruktion:In-Mold
justeringssystem:Zoom Ace Urban

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er MIPS-teknologi?

MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) reducerer rotationskræfter på hjernen ved skrå stød og gør hjelmen mere sikker ved fald.

Hvor lang holder LED-lyset?

LED-baglyset er integreret i hjelmen og giver 180° synlighed. Batterilevetid afhænger af brug, men er designet til lang holdbarhed.

Kan hjelmen bruges til længere cykelture?

Ja, med 12 luftindgange og kun 300 grams vægt er den velegnet til både kortere bycykling og længere ture.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm)

PriceData har fulgt prisen på Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm) i 167 dage. Laveste pris i perioden er 568 kr (registreret d. 27. maj 2026), højeste er 645,32 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 598 kr.

Den nuværende pris på 604 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 48 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 56 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 56 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - X-Large (61-65 cm) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026604 kr25 kr (4%)
31. maj 2026629 kr21 kr (3%)
29. maj 2026608 kr40 kr (7%)
27. maj 2026568 kr2 kr (0%)
25. maj 2026570 kr2 kr (0%)
24. maj 2026572 kr2 kr (0%)
22. maj 2026574 kr2 kr (0%)
20. maj 2026576 kr2 kr (0%)
18. maj 2026578 kr2 kr (0%)
17. maj 2026580 kr2 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret