Gå til hovedindhold

Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm)

ABUSCykelhjelmeMIPS teknologiPendling og city-cyklingEAN: 4003318891823

Abus Urban-I 3.0 MIPS er en funktionel og sikker city-cykelhjelm med MIPS teknologi, LED baglys og magnetisk spænde. Kun 300 gram med optimal komfort. Læs mere

Pris fra 604 krtil 698 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 94 kr (13% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 568 kr 27. maj

Sammenlign priser på Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm) og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 604 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Urban-I 3.0 MIPS - Sort
-36%604 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Skisport.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
Abus Urban-I 3.0 MIPS, cykelhjelm, mat sort
-34%629 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til AktivVinter.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
Abus Urban-I 3.0 MIPS, cykelhjelm, mat sort
-34%629 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Urban-I 3.0 MIPS, velvet black L
-30%664,3 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til eCykelhjelm DK
TrustScore 4 ud af 54,0
Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm)
-26%698 kr
Før 949 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Cykelexperten.dk604 kr604 krKøb
2Skisport.dk629 kr629 krKøb
3AktivVinter.dk629 kr629 krKøb
4Ladcyklen.dk664,3 kr664,3 krKøb
5eCykelhjelm DK698 kr698 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Abus Urban-I 3.0 MIPS Cykelhjelm

ABUS

Abus Urban-I 3.0 MIPS er en funktionel og sikker city-cykelhjelm med MIPS teknologi, LED baglys og magnetisk spænde. Kun 300 gram med optimal komfort.

• cykelhjelm
• byhjelm
• city hjelm
• abus hjelm
• mips hjelm
• led cykelhjelm
• urban hjelm
• pendler hjelm
• Pendling og city-cykling
• MIPS teknologi

Beskrivelse

Abus Urban-I 3.0 MIPS er en avanceret city-cykelhjelm designet til daglig brug i byen. Med MIPS-teknologi reduceres rotationskræfter ved fald, hvilket øger sikkerheden betydeligt. Hjelmen vejer kun 300 gram og har et stilrent, moderne udtryk. Det magnetiske Fidlock-hagespænde gør den nem at tage på og af, mens Zoom Ace Urban-justeringssystemet sikrer optimal pasform - også for brugere med hestehale. Med 12 luftindgange og 5 udgange får du god ventilation, og det integrerede fluenet beskytter mod insekter. Den aftagelige skygge giver solbeskyttelse, mens store reflekser og LED-baglys med 180° synlighed øger din synlighed i trafikken. Perfekt til pendlere og alle som ønsker en sikker, komfortabel cykelhjelm til byen.

Specifikationer

vægt:300 gram
skygge:Aftagelig
fluenet:Integreret
reflekser:Store reflekser
anvendelse:City/Urban cycling
led_baglys:180° synlighed
hagespænde:Magnetisk Fidlock
luftudgange:5
størrelser:S, M, L, XL
konstruktion:In-Mold
luftindgange:12
mips_teknologi:Ja
hestehale_plads:Ja
justeringssystem:Zoom Ace Urban

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er MIPS teknologi?

MIPS (Multi-directional Impact Protection System) er en sikkerhedsteknologi der reducerer rotationskræfter ved fald og øger hjelmens beskyttelse betydeligt.

Hvor meget vejer hjelmen?

Urban-I 3.0 MIPS vejer kun 300 gram, hvilket gør den meget komfortabel til daglig brug.

Kan hjelmen bruges med hestehale?

Ja, Zoom Ace Urban-justeringssystemet er specifikt designet til at give plads til hestehale.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm)

PriceData har fulgt prisen på Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm) i 167 dage. Laveste pris i perioden er 568 kr (registreret d. 27. maj 2026), højeste er 645,32 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 598 kr.

Den nuværende pris på 604 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 49 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 57 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 57 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 MIPS Velvet Black cykelhjelm - Large (56-61 cm) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026604 kr25 kr (4%)
31. maj 2026629 kr21 kr (3%)
29. maj 2026608 kr40 kr (7%)
27. maj 2026568 kr2 kr (0%)
25. maj 2026570 kr2 kr (0%)
24. maj 2026572 kr2 kr (0%)
22. maj 2026574 kr2 kr (0%)
20. maj 2026576 kr2 kr (0%)
18. maj 2026578 kr2 kr (0%)
17. maj 2026580 kr2 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret