Gå til hovedindhold

Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L

ABUSCykelhjelmeLED-baglygtePendling og bycyklingEAN: 4003318868528

Abus Urban-I 3.0 med smart LED-baglygte og 17 luftkanaler. In-mold konstruktion sikrer optimal beskyttelse til den moderne pendler på cykel. Læs mere

Pris fra 489 krtil 559,3 kr
3 forhandlere

Prisforskel: 70,3 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 477 kr 16. apr.

Sammenlign priser på Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L og køb billigst

3 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 489 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Cykelpartner.dk
TrustScore 5 ud af 54,7
Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L
489 kr
Til butik
Gå til Cykelexperten.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
Abus Urban-I 3.0 m. LED - Sort
-30%559 kr
Før 799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ladcyklen.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
ABUS Hjelm Urban-I 3.0, velvet black L
-30%559,3 kr
Før 799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 3 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Cykelpartner.dk489 kr489 krKøb
2Cykelexperten.dk559 kr559 krKøb
3Ladcyklen.dk559,3 kr559,3 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Abus Urban-I 3.0 Velvet Black

ABUS

Abus Urban-I 3.0 med smart LED-baglygte og 17 luftkanaler. In-mold konstruktion sikrer optimal beskyttelse til den moderne pendler på cykel.

• cykelhjelm
• urban hjelm
• pendler hjelm
• led hjelm
• abus hjelm
• by-hjelm
• sikkerhedshjelm
• Pendling og bycykling
• LED-baglygte

Beskrivelse

Abus Urban-I 3.0 Velvet Black er den perfekte cykelhjelm til moderne pendlere der bruger mange timer på cyklen. Hjelmen er bygget med in-mold teknologi og udstyret med et højt placeret LED-baglygte der øger synligheden i trafikken fra flere vinkler. Med smart skygge, magnetisk spænde og helrings justering sidder hjelmen solidt og komfortabelt. De 17 luftkanaler sikrer optimal ventilation og forhindrer klam følelse under brug. Zoom Ace urban nakkespænde gør det muligt for kvinder at have håret sat op i hestehale. Hjelmen henvender sig til både mænd og kvinder og er designet i moderne farver der matcher nutidens trends. Den forrige model Urban-I 2.0 blev testvinder hos i-form 2017.

Specifikationer

farve:Velvet Black
vægt:Ca. 300 gram
skygge:Smart skygge inkluderet
spænde:Magnetisk spænde
egnet_til:Pendling og bycykling
målgruppe:Unisex - mænd og kvinder
størrelse:Large (56-61 cm)
luftkanaler:17 stk
ventilation:17 luftkanaler
LED-baglygte:Højt placeret, flere vinkler
konstruktion:In-mold teknologi
certificering:CE-mærket
justeringssystem:Zoom Ace urban helrings justering

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Passer hjelmen til både mænd og kvinder?

Ja, Urban-I 3.0 er designet som unisex og passer til både mænd og kvinder. Zoom Ace nakkespændet gør det muligt for kvinder at have håret i hestehale.

Hvordan fungerer LED-baglyset?

LED-baglyset er højt placeret og kan ses fra flere vinkler, hvilket øger din synlighed i trafikken væsentligt, især i mørke og dårlige lysforhold.

Er hjelmen egnet til længere cykelture?

Ja, med 17 luftkanaler og let in-mold konstruktion er hjelmen specielt designet til pendlere der bruger mange timer på cyklen dagligt.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L

PriceData har fulgt prisen på Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L i 179 dage. Laveste pris i perioden er 477 kr (registreret d. 16. april 2026), højeste er 543,32 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 511 kr.

Den nuværende pris på 489 kr er 4% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 5% den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 22 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 22 prisændringer for Abus Urban-I 3.0 - Cykelhjelm - Matsort - Str. L de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 2026489 kr2 kr (0%)
21. maj 2026487 kr2 kr (0%)
20. maj 2026489 kr2 kr (0%)
16. maj 2026487 kr26 kr (5%)
6. maj 2026513 kr2 kr (0%)
5. maj 2026515 kr2 kr (0%)
1. maj 2026513 kr36 kr (8%)
16. apr. 2026477 kr20 kr (4%)
10. apr. 2026497 kr2 kr (0%)
9. apr. 2026499 kr14 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret