Gå til hovedindhold

Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå

WavinSanitet45° optimal flowProfessionelle VVS-installationerEAN: 5708525151249

Wavin 110x50mm 45° grenrør i grå PP til afløbssystemer. Høj kvalitet, nem installation og lang levetid. Perfekt til professionelle VVS-projekter. Læs mere

Pris fra 43,75 krtil 68,75 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 25 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 37 kr 3. mar.

Sammenlign priser på Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 43.75 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Wavin grenrr, 110x50 mm, 45, gr, HT/PP
43,75 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin 110 x 50 mm x 45° Grenrør afløb grå PP
46 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin Wafix pp grenrør 45° ø110 x ø50 mm grå
47 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Wavin Pp 110/50X45Gr Grenrør
48,19 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå
49 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm
55 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Wavin pp 110/50x45gr grenrør
57,5 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå
59 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin grenrør Ø110x50mm 45°, grå PP
62,55 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin Wafix HC PP grenrør 110-50 mm. 45 gr.
68,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK43,75 kr43,75 krKøb
2CS MEGASTORE DK46 kr85 krKøb
3Proshop DK47 kr86 krKøb
4Billigelogvvs.dk48,19 kr48,19 krKøb
5LavprisVVS49 kr49 krKøb
6BilligVVS DK55 kr55 krKøb
7MaintainIt57,5 kr57,5 krKøb
8CompletVVS59 kr59 krKøb
9EL-GROSSISTEN62,55 kr62,55 krKøb
10vvsfittings.dk68,75 kr68,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin 110 x 50 mm x 45° Grenrør PP Grå Afløb

Wavin

Wavin 110x50mm 45° grenrør i grå PP til afløbssystemer. Høj kvalitet, nem installation og lang levetid. Perfekt til professionelle VVS-projekter.

• grenrör
• afløbsrör
• PP-rör
• Wavin afløb
• 110mm rör
• VVS fittings
• drænage
• spildevand
• Professionelle VVS-installationer
• 45° optimal flow

Beskrivelse

Wavin 110x50mm 45° grenrør er en professionel afløbskomponent i grå polypropylen (PP) designet til pålidelige drænagesystemer. Med præcise dimensioner og Wavins høje kvalitetsstandarder sikrer dette grenrør optimal vandafledning. Det robuste PP-materiale modstår kemikalier og temperaturer, mens den ergonomiske design letter installationen. Grenrøret er kompatibelt med Wavins øvrige afløbssystem og overholder danske byggestandarder. Ideelt til både bolig- og erhvervsprojekter hvor pålidelig vandafledning er afgørende. Med 45° vinklen opnås optimal flow og minimal turbulens i systemet.

Specifikationer

farve:Grå
vinkel:45°
standard:EN 1451-1
materiale:Polypropylen (PP)
anvendelse:Indvendig afløb
tryk_klasse:SN4
forbindelsestype:Muffe
diameter_grenrør:50 mm
temperaturområde:-20°C til +60°C
diameter_hovedrør:110 mm

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken diameter har hovedrøret på dette grenrør?

Hovedrøret har en diameter på 110 mm, mens grenrøret har en diameter på 50 mm med en vinkel på 45°.

Kan grenrøret tåle varmt spildevand?

Ja, PP-materialet kan håndtere temperaturer op til +60°C, hvilket gør det velegnet til de fleste spildevandssystemer.

Er grenrøret kompatibelt med andre Wavin produkter?

Ja, det er fuldt kompatibelt med Wavins øvrige PP afløbssystem og følger EN 1451-1 standarden for optimal pasform.

Hvor bruges 45° grenrør typisk?

45° grenrør bruges til at forbinde sideafløb til hovedledningen med optimal flow, f.eks. fra håndvaske, køkkener eller andre afløbspunkter.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå

PriceData har fulgt prisen på Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå i 164 dage. Laveste pris i perioden er 37 kr (registreret d. 26. december 2025), højeste er 43,75 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 40 kr.

Den nuværende pris på 43,75 kr er 9% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 7 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 16 prisændringer for Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 16 prisændringer for Wavin Wafix grenrør, 45°, Ø110x50 mm, plast, grå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 202643,75 kr4,75 kr (12%)
26. maj 202639 kr4,75 kr (11%)
24. maj 202643,75 kr4,75 kr (12%)
17. maj 202639 kr3,89 kr (9%)
16. maj 202642,89 kr3,89 kr (10%)
12. maj 202639 kr3,89 kr (9%)
11. maj 202642,89 kr3,89 kr (10%)
3. apr. 202639 kr2 kr (5%)
3. mar. 202637 kr2 kr (5%)
14. feb. 202639 kr1 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret