Gå til hovedindhold

Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå

SiemensEludstyr6kA brydeevne og C-karakteristikBeskyttelse af elektriske kredsløb med høje startstrømmeEAN: 4001869389325

Siemens 5SL6 automatsikring C 16A 1P+N med 6kA brydeevne. Ideel til beskyttelse af installationer med høje startstrømme som motorer og transformatorer. Læs mere

Pris fra 72 krtil 99 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 27 kr (27% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 49 kr 2. mar.

Sammenlign priser på Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 72 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå
72 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens Automatsikring C 1P+0, 16A
81 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens automatsikring C 1P+N 16A, grå
85 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
AUTOMATSIKRING C16A 1P+N 6KA 2M
90,81 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 5SL65167
99 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl72 kr72 krKøb
2Greenline81 kr81 krKøb
3BilligVVS DK85 kr85 krKøb
4EL-GROSSISTEN90,81 kr90,81 krKøb
5CS MEGASTORE DK99 kr138 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Siemens 5SL6 Automatsikring C 16A 1P+N 6kA

Siemens

Siemens 5SL6 automatsikring C 16A 1P+N med 6kA brydeevne. Ideel til beskyttelse af installationer med høje startstrømme som motorer og transformatorer.

• Beskyttelse af elektriske kredsløb med høje startstrømme
• 6kA brydeevne og C-karakteristik

Beskrivelse

Siemens 5SL6 automatsikring er en professionel sikkerhedskomponent designet til elektriske installationer med 230Vac og 16A. Denne automatsikring har C-karakteristik, hvilket gør den særlig velegnet til beskyttelse af kredsløb med høje startstrømme som motorer, transformatorer og kompressorer. Med en brydeevne på 6kA sikrer den pålidelig beskyttelse mod kortslutning og overbelastning. Automatsikringen fylder kun 2 moduler (36mm) i tavlen og monteres på standard DIN-skinne. Den grå farve og robuste konstruktion fra Siemens garanterer langvarig holdbarhed og sikkerhed.

Specifikationer

Serie:5SL6
Montage:DIN-skinne
Brydeevne:6kA
IP-klasse:IP20
Antal poler:1P+N
Modulbredde:2 moduler (36mm)
Mærkestrøm:16A
Mærkespænding:230V AC
Driftstemperatur:-25°C til +45°C
Udløserkarakteristik:C

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er forskellen på C-karakteristik og B-karakteristik automatsikringer?

C-karakteristik udløser ved 5-10 gange nominel strøm og er ideel til kredsløb med høje startstrømme som motorer. B-karakteristik udløser ved 3-5 gange nominel strøm og bruges til normale belastninger.

Kan denne automatsikring bruges i private boliger?

Ja, Siemens 5SL6 er velegnet til både private og erhvervsmæssige installationer. Den er perfekt til beskyttelse af kredsløb med apparater som varmepumper, kompressorer og andre motordrevne enheder.

Hvad betyder 6kA brydeevne i praksis?

6kA brydeevne betyder at automatsikringen kan afbryde en kortslutningsstrøm på op til 6000 ampere sikkert. Dette er tilstrækkeligt til de fleste normale installationer i boliger og mindre erhverv.

Hvordan monteres automatsikringen i tavlen?

Automatsikringen klikkes direkte på DIN-skinnen i tavlen og fylder 2 moduler (36mm bredde). Tilslutning sker med skrueterm i top og bund, og N-lederen tilsluttes til N-terminalen.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå

PriceData har fulgt prisen på Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå i 147 dage. Laveste pris i perioden er 47 kr (registreret d. 6. januar 2026), højeste er 83 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 67 kr.

Den nuværende pris på 72 kr er 7% over normalprisen. Prisen er faldet 11% den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for Siemens 5SL Automatsikring 1P+N 16A, grå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 202672 kr4 kr (5%)
30. maj 202676 kr4 kr (6%)
29. maj 202672 kr1 kr (1%)
26. maj 202671 kr2 kr (3%)
17. maj 202669 kr1 kr (1%)
16. maj 202670 kr2 kr (3%)
12. maj 202672 kr9 kr (11%)
11. maj 202681 kr9 kr (13%)
24. apr. 202672 kr9 kr (11%)
23. apr. 202681 kr9 kr (13%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret