Gå til hovedindhold

Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå

SiemensEludstyr6KA udløserkapacitetIndustrielle el-installationerEAN: 4001869389615

Siemens 5SL6620-7 automatsikring med 6KA udløserkapacitet og 400V spænding. Ideel til professionelle el-installationer med høj sikkerhed og pålidelighed. Læs mere

Pris fra 122 krtil 445 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 323 kr (73% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 120 kr 19. mar.

Sammenlign priser på Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 122 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 5SL6620-7
122 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens Automatsikring 6KA 3P+N C 20A
122 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens Automatsikring C 3P+0, 20A
149 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå
153 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Automatsikring C 20A 3P+N 6kA 5SL6620-7
233,89 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens automatsikring C 3P+N 20A, grå
445 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK122 kr161 krKøb
2Proshop DK122 kr161 krKøb
3Greenline149 kr149 krKøb
4LavprisEl153 kr153 krKøb
5EL-GROSSISTEN233,89 kr233,89 krKøb
6BilligVVS DK445 kr445 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Siemens Automatsikring 6KA 3P+N C 20A

Siemens

Siemens 5SL6620-7 automatsikring med 6KA udløserkapacitet og 400V spænding. Ideel til professionelle el-installationer med høj sikkerhed og pålidelighed.

• automatsikring
• sikring
• afbryder
• mcb
• siemens sikring
• tavlemateriel
• Industrielle el-installationer
• 6KA udløserkapacitet

Beskrivelse

Siemens Automatsikring 6KA 3P+N C 20A (model 5SL6620-7) er en professionel automatsikring designet til beskyttelse af elektriske kredsløb i industrielle og kommercielle installationer. Med sin høje udløserkapacitet på 6KA og robuste konstruktion sikrer den pålidelig drift ved 400V spænding. Sikringen har en kompakt bredde på kun 72mm og er perfekt til montering i standardiserede tavler. C-kurve karakteristikken gør den ideel til beskyttelse af motorer og induktive belastninger. Den 3-polede design med neutral giver maksimal fleksibilitet i trefasede installationer.

Specifikationer

bredde:72 mm
montering:DIN-skinne
spænding:400V
kurve_type:C
antal_poler:3P+N
mærkestrøm:20A
certificering:IEC 60898
spændingstype:AC
indbygningsdybde:70 mm
arbejdstemperatur:-25°C til +55°C
udløserkapacitet:6KA

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på C-kurve og B-kurve automatsikringer?

C-kurve automatsikringer som denne er designet til motorer og induktive belastninger, og udløser ved 5-10 gange nominel strøm. B-kurve udløser hurtigere ved 3-5 gange nominel strøm.

Kan denne sikring bruges i private boliger?

Ja, men den er primært designet til professionelle installationer. Til boligbrug anbefales normalt sikringer med lavere udløserkapacitet som 4,5KA.

Hvad betyder 3P+N konfigurationen?

3P+N betyder 3-polet med neutral leder - altså beskyttelse af alle tre faser plus neutrallederen i et trefaset system.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå

PriceData har fulgt prisen på Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå i 175 dage. Laveste pris i perioden er 120 kr (registreret d. 19. marts 2026), højeste er 257 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 151 kr.

Den nuværende pris på 122 kr er 19% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 27 prisændringer for Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 27 prisændringer for Siemens 5SL Automatsikring 3P+N 20A, grå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
18. maj 2026122 kr9 kr (7%)
16. maj 2026131 kr4 kr (3%)
30. apr. 2026135 kr2 kr (2%)
11. apr. 2026133 kr4 kr (3%)
9. apr. 2026137 kr3 kr (2%)
8. apr. 2026140 kr1 kr (1%)
20. mar. 2026141 kr21 kr (18%)
19. mar. 2026120 kr21 kr (15%)
9. mar. 2026141 kr2 kr (1%)
28. feb. 2026143 kr10,75 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret