Gå til hovedindhold

PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid

PowercolorVideokort og -adaptereEAN: 4713436176053
Pris fra 3.390 krtil 4.719 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.329 kr (28% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3390 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
PowerColor Radeon RX 9060 XT Hellhound Spectral White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
3.390 kr
Til butik
PowerColor Radeon RX 9060 XT Hellhound Spectral White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 2530 MHz / Boost clock 3310 MHz), 2048 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 330mm, PCI-Port bredde: 2 slots, Powercolor Dual Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RX9060 XT 16G-L/OC/WHITE...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: PowerColor
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX9060XT 16G-L/OC/WHITE
EAN: 4713436176053
Varenr.: 3380517
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid
3.728 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
PowerColor Radeon RX 9060 XT Hellhound Spectral White 16GB GDDR6 RAM Retail
3.762 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort PowerColor Radeon RX 7900 XT White OC 16 GB
-15%4.699 kr
Før 5.499 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort PowerColor Radeon RX 7900 XT White OC 16 GB
-14%4.719 kr
Før 5.519 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK3.390 kr3.390 krKøb
2CS MEGASTORE DK3.728 kr3.728 krKøb
3CompuMail DK3.762 kr3.762 krKøb
4Boligcenter DK4.699 kr4.699 krKøb
5Vivas DK4.719 kr4.798 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid

PriceData har fulgt prisen på PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid i 182 dage. Laveste pris i perioden er 3.127 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 4.117 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.637 kr.

Den nuværende pris på 3.390 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 44 prisændringer for PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 44 prisændringer for PowerColor Hellhound Spectral - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 2 x DisplayPort - hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 20263.390 kr367 kr (10%)
1. maj 20263.757 kr7 kr (0%)
28. apr. 20263.750 kr29 kr (1%)
24. apr. 20263.721 kr71 kr (2%)
21. apr. 20263.650 kr71 kr (2%)
13. apr. 20263.579 kr11 kr (0%)
11. apr. 20263.590 kr58 kr (2%)
10. apr. 20263.648 kr3 kr (0%)
3. apr. 20263.645 kr1 kr (0%)
2. apr. 20263.644 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret