Gå til hovedindhold

XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort

XFXVideokort og -adaptereEAN: 0840191503191
Pris fra 2.450 krtil 2.949 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 499 kr (17% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2450 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition 8GB
2.450 kr
Til butik
XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition 8GB billede

Produktinformation

XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT Gaming Edition - OC - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 - 2x DisplayPort, 1x HDMI

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Artikel nr.: RX-96TSW8GBQ
EAN: 0840191503191
Varenr.: 1003433659
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort
2.701 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Radeon RX 9060 XT GAMING - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.790 kr
Til butik
XFX Radeon RX 9060 XT GAMING - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 1900 MHz / Boost clock 3320 MHz), 2048 Stream kerner, 8GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 450 Watt, kortlængde: 270mm, PCI-Port bredde: 2.4 slots, XFX Dual Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RX-96TSW8GBQ - Swift-klassen repræsenterer en moderne aerodynamisk stil med et rent og elegant design. Det er et gennemtænkt design med det ene formål at maksimere luftstrømmen for at forbedre køling og ydeevne. Swift-serien af grafikkort er XFX's entry-level-linje. Swift-modeller har god køleevne og tilbyder en enkel, men fantastisk gaming-oplevelse. LUFTSTRØM OG ÆSTETIK: Nikkelbelagt kobber-koldeplade, dobbelt kugleleje-blæsere og 6 mm varmerør arbejder sammen for at levere fremragende køleydelse og varmeafledning. AMD RDNA 4-arkitektur: Bygget på den banebrydende AMD RDNA 4-arkitektur med chiplet-teknologi leverer AMD Radeon RX 9070-serien næste generations ydeevne, grafik og effektivitet.

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX-96TSW8GBQ
EAN: 0840191503191
Varenr.: 3383868
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition 8 GB
-19%2.899 kr
Før 3.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition 8 GB
-19%2.919 kr
Før 3.619 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
XFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition 8GB
2.949 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.450 kr2.450 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.701 kr2.701 krKøb
3Proshop DK2.790 kr2.790 krKøb
4Boligcenter DK2.899 kr2.899 krKøb
5Vivas DK2.919 kr2.988 krKøb
6Ultrashop2.949 kr2.949 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort

PriceData har fulgt prisen på XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort i 173 dage. Laveste pris i perioden er 2.308 kr (registreret d. 22. december 2025), højeste er 3.061 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.879 kr.

Den nuværende pris på 2.450 kr er 15% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 30 prisfald og 22 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 53 prisændringer for XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 53 prisændringer for XFX Swift OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - HDMI, 2 x DisplayPort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20262.450 kr52 kr (2%)
25. maj 20262.502 kr52 kr (2%)
18. maj 20262.554 kr71 kr (3%)
11. maj 20262.625 kr53 kr (2%)
4. maj 20262.678 kr55 kr (2%)
1. maj 20262.733 kr54 kr (2%)
25. apr. 20262.787 kr145 kr (5%)
22. apr. 20262.932 kr29 kr (1%)
28. mar. 20262.961 kr56 kr (2%)
27. mar. 20263.017 kr5 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret