Gå til hovedindhold

XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid

XFXVideokort og -adaptereEAN: 0840191502392
Pris fra 5.020 krtil 6.519 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.499 kr (23% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.701,5 kr 17. maj

Sammenlign priser på XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 5020 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
XFX Swift OC Triple Fan Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB Hvid
5.020 kr
Til butik
XFX Swift OC Triple Fan Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB Hvid billede

Produktinformation

XFX Swift OC Radeon RX 9070 White Triple Fan Gaming Edition - Grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 - HDMI, 3 x DisplayPort - Hvid

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Artikel nr.: RX-97SWFB3W9
EAN: 0840191502392
Varenr.: 1003144392
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid
5.063 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
XFX Radeon RX 9070 Swift Triple Fan White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
5.063 kr
Til butik
XFX Radeon RX 9070 Swift Triple Fan White - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9070 Overclocked (Core clock 1440 MHz / Boost clock 2700 MHz), 3584 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1 tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 2 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 800 Watt, kortlængde: 325mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, XFX Triple Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RX-97SWFB3W9 - Swift-klassen repræsenterer en moderne aerodynamisk stil med et rent og elegant design. Det er et gennemtænkt design med det ene formål at maksimere luftstrømmen for at forbedre køling og ydeevne. Swift-serien af grafikkort er XFX's entry-level-linje. Swift-modeller har god køleevne og tilbyder en enkel, men fantastisk gaming-oplevelse. LUFTSTRØM OG ÆSTETIK: Nikkelbelagt kobber-koldeplade, dobbelt kugleleje-blæsere og 6 mm varmerør arbejder sammen for at levere fremragende køleydelse og varmeafledning. AMD RDNA 4-arkitektur: Bygget på den banebrydende AMD RDNA 4-arkitektur med chiplet-teknologi leverer AMD Radeon RX 9070-serien næste generations ydeevne, grafik og effektivitet.

Produktspecifikationer

Mærke: XFX
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: RX-97SWFB3W9
EAN: 0840191502392
Varenr.: 3383844
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
XFX Swift OC Triple Fan Gaming Edition Radeon RX 9070 16GB Hvid
5.969 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
XFX Swift Radeon RX 9070 White 16 GB grafikkort - 3 blæsere
6.499 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
XFX Swift Radeon RX 9070 White 16 GB grafikkort - 3 blæsere
6.519 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK5.020 kr5.020 krKøb
2CS MEGASTORE DK5.063 kr5.063 krKøb
3Proshop DK5.063 kr5.063 krKøb
4Ultrashop5.969 kr5.969 krKøb
5Boligcenter DK6.499 kr6.499 krKøb
6Vivas DK6.519 kr6.598 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid

PriceData har fulgt prisen på XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid i 185 dage. Laveste pris i perioden er 4.477 kr (registreret d. 1. december 2025), højeste er 5.359 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 5.109 kr.

Den nuværende pris på 5.020 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 42 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 65 prisændringer for XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 65 prisændringer for XFX Swift Radeon RX 9070 OC - Gaming Edition - grafikkort - Radeon RX 9070 - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20265.020 kr20 kr (0%)
24. maj 20265.040 kr23 kr (0%)
23. maj 20265.063 kr361,5 kr (8%)
17. maj 20264.701,5 kr412,5 kr (8%)
15. maj 20265.114 kr1 kr (0%)
14. maj 20265.115 kr52 kr (1%)
17. apr. 20265.167 kr6 kr (0%)
15. apr. 20265.173 kr9 kr (0%)
13. apr. 20265.164 kr9 kr (0%)
10. apr. 20265.173 kr16 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret