Gå til hovedindhold

Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå

PhilipsStrygejern3000W kraftfuld effektProfessionel strygning hjemmeEAN: 8720389004681

Kraftfuldt dampstrygejern med 3000W effekt, 260g turbodamp og OptimalTEMP-teknologi. SteamGlide Elite strygesål sikrer perfekt glideevne på alle tekstiler med automatisk sikkerhed. Læs mere

Pris fra 942 krtil 1.398 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 456 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 809 kr 30. apr.

Sammenlign priser på Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 942 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå
942 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Philips Azur 8000 Series DST8050 Dampstrygejern 3000W Blå
943 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Dampstrygejern Philips Azur 8000 Series DST8050, 3.000 W, mørkeblå
-13%1.029 kr
Før 1.189 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Butik24 DK
TrustScore 5 ud af 54,9
E-mærke certificeret
Philips DST8050/20 Azur 8000 Series Dampstrygejern
1.048 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Dampstrygejern Philips Azur 8000 Series DST8050, 3.000 W, mørkeblå
-13%1.049 kr
Før 1.209 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Philips Azur 8000 Series DST8050 Dampstrygejern 3000W Blå
1.139 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
Philips Azur 8000 Series DST8050 Dampstrygejern 3000W Blå
1.140 kr
Til butik
Gå til Superprice.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Philips Azur 8000 Series Dampstrygejern. Philips DST8050 - 3000W. Blå.
1.398 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK942 kr981 krKøb
2CompuMail DK943 kr943 krKøb
3Boligcenter DK1.029 kr1.029 krKøb
4Butik24 DK1.048 kr1.048 krKøb
5Vivas DK1.049 kr1.118 krKøb
6Ultrashop1.139 kr1.139 krKøb
7Teknikproffset DK1.140 kr1.199 krKøb
8Superprice.dk1.398 kr1.398 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Philips Azur 8000 Series DST8050 Dampstrygejern 3000W Blå

Philips

Kraftfuldt dampstrygejern med 3000W effekt, 260g turbodamp og OptimalTEMP-teknologi. SteamGlide Elite strygesål sikrer perfekt glideevne på alle tekstiler med automatisk sikkerhed.

• Professionel strygning hjemme
• 3000W kraftfuld effekt

Beskrivelse

Philips Azur 8000 Series DST8050 er et kraftfuldt dampstrygejern designet til effektiv strygning. Med 3000W effekt og innovativ dampteknologi leverer det op til 260g/min turbodamp og 85g/min konstant damp til hurtig fjernelse af selv de mest genstridige folder. OptimalTEMP-teknologien beskytter mod forbrændinger på alle tekstiler uden temperaturjustering. SteamGlide Elite strygesålen sikrer jævn glideevne og holdbarhed. Quick Calc Release system gør afkalkning let, mens auto shut-off efter 8 minutter sikrer energibesparelse. DynamiQ Smart Sensor registrerer bevægelse og frigiver damp automatisk kun når nødvendigt. Perfekt til professionelle resultater hjemme med fokus på sikkerhed og brugervenlighed.

Specifikationer

Vægt:1.78 kg
Effekt:3000W
Garanti:2 år
Vandtank:350ml
Auto sluk:8 minutter
Turbodamp:260 g/min
Strygesål:SteamGlide Elite
Kabellængde:3 meter
Konstant damp:85 g/min

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Hvilke materialer kan jeg stryge med DST8050 uden at skade dem?

Med OptimalTEMP-teknologi kan du stryge alle tekstiler uden temperaturjustering - fra silke til denim - uden risiko for forbrænding eller skader.

Hvor ofte skal jeg afkalke strygejernet?

Quick Calc Release systemet gør afkalkning let og hurtig. Afhængigt af vandets hårdhed anbefales afkalkning hver 1-3 måneder for optimal ydeevne.

Kan jeg bruge strygejernet vertikalt til gardiner og hængende tøj?

Ja, den kraftfulde vertikale dampfunktion med 260g/min gør det perfekt til at fjerne folder fra gardiner, jakker og andet hængende tøj.

Hvor lang tid tager det at varme op?

Med 3000W effekt varmer strygejernet hurtigt op, så du kan begynde strygning på under 2 minutter efter tænding.

Hvordan fungerer den automatiske sikkerhedsfunktion?

Auto shut-off slukker strygejernet automatisk efter 8 minutters stilstand for sikkerhed og energibesparelse, mens DynamiQ sensoren kun frigiver damp når du bevæger strygejernet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå

PriceData har fulgt prisen på Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå i 146 dage. Laveste pris i perioden er 809 kr (registreret d. 27. april 2026), højeste er 1.039 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 954 kr.

Den nuværende pris på 942 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 61 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for Philips Azur 8000 Series DST8050 - Dampstrygejern med automatisk afbrydelse - såleplade: SteamGlide Elite - 3000 W - mørkeblå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026942 kr9 kr (1%)
28. maj 2026951 kr10 kr (1%)
26. maj 2026961 kr9 kr (1%)
25. maj 2026970 kr30 kr (3%)
24. maj 2026940 kr40 kr (4%)
23. maj 2026980 kr30 kr (3%)
21. maj 2026950 kr9 kr (1%)
20. maj 2026959 kr1 kr (0%)
19. maj 2026960 kr9 kr (1%)
18. maj 2026969 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret