Gå til hovedindhold

MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort

MSIVideokort og -adaptereEAN: 4711377380003
Pris fra 2.463 krtil 2.839 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 376 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.228 kr 26. mar.

Sammenlign priser på MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2463 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort
2.463 kr
Til butik
MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort billede

Produktspecifikationer

Mærke: MSI
Kategori: NVIDIA
Farve: 2
Artikel nr.: RTX5050 8G VENTUS 2X OC
EAN: 4711377380003
Varenr.: 24598586
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
MSI GeForce RTX 5050 VENTUS 2X OC - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.463 kr
Til butik
MSI GeForce RTX 5050 VENTUS 2X OC - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5050 Overclocked (Core clock 2317 MHz / Boost clock 2617 MHz), 2560 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 8GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), lav profil, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 196mm, PCI-Port bredde: 2.1 slots, MSI Zero Frozr low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - VENTUS fokuserer på det essentielle for at klare enhver udfordring. Den effektive køleløsning er indkapslet i et robust kabinet med et neutralt udtryk, hvilket gør det let for dette slanke grafikkort at passe ind i ethvert setup. DUAL-FAN KØLEDESIGN: To blæsere på en stor køleprofil sikrer fremragende køling med lavere støjniveau. TORX FAN 5.0: Torx Fan 5.0 forbedrer luftgennemstrømning og tryk gennem et optimeret blæserdesign. ZERO FROZR: Blæserne stopper helt, når temperaturen er lav, og eliminerer al støj, når aktiv køling ikke er nødvendig. Blæserne starter automatisk igen, når temperaturen stiger under gaming.

Produktspecifikationer

Mærke: MSI
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: G5050-8V2C
EAN: 4711377380003
Varenr.: 3388579
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
MSI NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.477 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort MSI GeForce RTX 5050 Ventus 2X OC 8 GB GDDR6
-7%2.599 kr
Før 2.799 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort MSI GeForce RTX 5050 Ventus 2X OC 8 GB GDDR6
-7%2.619 kr
Før 2.819 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
MSI NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.839 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.463 kr2.463 krKøb
2Proshop DK2.463 kr2.463 krKøb
3CompuMail DK2.477 kr2.477 krKøb
4Boligcenter DK2.599 kr2.599 krKøb
5Vivas DK2.619 kr2.698 krKøb
6Ultrashop2.839 kr2.839 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort

PriceData har fulgt prisen på MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort i 114 dage. Laveste pris i perioden er 2.228 kr (registreret d. 26. marts 2026), højeste er 2.612 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.455 kr.

Den nuværende pris på 2.463 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 5% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 31 prisændringer for MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 31 prisændringer for MSI GeForce RTX 5050 8G VENTUS 2X OC - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x16 - HDMI, 3 x DisplayPort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20262.463 kr47 kr (2%)
14. maj 20262.416 kr76 kr (3%)
12. maj 20262.340 kr1 kr (0%)
8. maj 20262.341 kr7 kr (0%)
7. maj 20262.348 kr1 kr (0%)
6. maj 20262.349 kr49 kr (2%)
16. apr. 20262.398 kr33 kr (1%)
15. apr. 20262.431 kr9 kr (0%)
28. mar. 20262.422 kr174 kr (8%)
27. mar. 20262.248 kr20 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret