Gå til hovedindhold

Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0

GigabyteEAN: 4719331356996
Pris fra 2.459 krtil 3.019 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 560 kr (19% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.262 kr 18. maj

Sammenlign priser på Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2459 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.459 kr
Til butik
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

Gigabyte WINDFORCE V2 - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 2 x DisplayPort, 2 x HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-N5050WF2OCV2-8GD
EAN: 4719331356996
Varenr.: 1003688137
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5050 OC - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.718 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0
-12%2.999 kr
Før 3.399 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gaming og kreativt arbejdeGigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G leverer solid ydelse til moderne spil og kreative opgaver. Med NVIDIA GeForce RTX 5050 og 8 GB GDDR6 får du flydende gameplay i populære titler og god respons i applikationer, der drager fordel af GPU-acceleration. Kortet understøtter op til fire skærme og en maksimal opløsning på 7.680 × 4.320, så du kan arbejde og spille på store eller flere skærme uden besvær.Stabil køling og kompakt formatDet effektive WINDFORCE 2X-kølesystem med to 120 mm blæsere og aktiv køling hjælper med at holde temperaturen nede, selv når hastigheden skruet op i den fabriks-overclockede OC-udgave. Designet fylder 2 slots i kabinettet og har en længde på 20,1 cm, hvilket gør det let at integrere i mange PC-byg.Tilkoblinger og moderne teknologierKortet kommer med 2 × HDMI 2.1b og 2 × DisplayPort 2.1b, så du kan tilslutte både gaming-monitorer og højopløste skærme. Det understøtter NVIDIA DLSS 4, G-SYNC, DirectX 12.0 og OpenGL 4.6 for en opdateret og responsiv oplevelse.GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050CUDA-kerner: 2.560Fabriks-OC: JaGPU-frekvens: 2.587 MHzHukommelse: 8 GB GDDR6Hastighed: 20 Gbit/sBus: 128 bitMaks. opløsning: 7.680 × 4.320Maks. skærme: 4Interface: PCI Express 5.0Porte: 2 × HDMI 2.1b, 2 × DisplayPort 2.1bKøling: WINDFORCE 2X, 2 blæsere (120 mm)Strømstik: 1 × 8-pinAnbefalet PSU: 550 WTDP: 94 WFormat: Full-Height/Half-Length, 2 slotsMål: L 20,1 × H 12,0 × D 4,1 cmVægt: 0,88 kgDirekteX: 12.0, OpenGL: 4.6, NVIDIA G-SYNC...

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
Vægt: 0.62g
EAN: 4719331356996
Varenr.: 1978728
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0
-12%3.019 kr
Før 3.419 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.459 kr2.459 krKøb
2Proshop DK2.718 kr2.718 krKøb
3Boligcenter DK2.999 kr2.999 krKøb
4Vivas DK3.019 kr3.098 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0

PriceData har fulgt prisen på Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 i 151 dage. Laveste pris i perioden er 2.087 kr (registreret d. 5. januar 2026), højeste er 2.808 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.545 kr.

Den nuværende pris på 2.459 kr er 3% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 54 prisfald og 35 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for Grafikkort Gigabyte GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC V2 8G - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20262.459 kr1 kr (0%)
29. maj 20262.460 kr2 kr (0%)
27. maj 20262.462 kr3 kr (0%)
20. maj 20262.459 kr31 kr (1%)
19. maj 20262.490 kr228 kr (10%)
18. maj 20262.262 kr47 kr (2%)
11. maj 20262.309 kr246 kr (10%)
10. maj 20262.555 kr12 kr (0%)
9. maj 20262.567 kr12 kr (0%)
8. maj 20262.579 kr51 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret