Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm

Lauritz KnudsenEludstyr10A kapacitetEl-installation og renoveringEAN: 5703302082112

LK Smal Minitangent trykkontakt til arbejdsstrøm. 10A kapacitet, 250V AC, IP20. Kun til udskiftning i eksisterende el-installationer, ikke nyanlæg. Læs mere

Pris fra 351 krtil 519 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 168 kr (32% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 327 kr 3. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 351 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm
351 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Smal Minitangent trykkontakt for arbejdsstrøm, lysegrå
351 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Smal Minitangent Trykkontakt, Lysegrå
353 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Smal minitangent fjederpåvirket kontakt til kiptryk
360,76 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Smal minitangent fjederpåvirket kontakt til kiptryk
360,76 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Minitangent smal trykkontakt
389 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK Smal Minitangent trykkontakt med fjeder lysegrå
389 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Smal Minitangent trykkontakt, lysegrå
406,75 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Minitangent smal trykkontakt
417,5 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK smal minitangent trykkontakt i lysegrå
485 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Smal Minitangent Trykkontakt, lysegrå
519 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK351 kr390 krKøb
2Proshop DK351 kr390 krKøb
3LavprisEl353 kr353 krKøb
4EL-GROSSISTEN360,76 kr360,76 krKøb
5EL-NETSALG360,76 kr360,76 krKøb
6Greenline389 kr389 krKøb
7Elvvs.dk389 kr389 krKøb
8VVS.dk406,75 kr406,75 krKøb
9MaintainIt417,5 kr417,5 krKøb
10LavprisVVS485 kr485 krKøb
11BilligVVS DK519 kr519 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Smal Minitangent Trykkontakt

Lauritz Knudsen

LK Smal Minitangent trykkontakt til arbejdsstrøm. 10A kapacitet, 250V AC, IP20. Kun til udskiftning i eksisterende el-installationer, ikke nyanlæg.

• minitangent
• trykkontakt
• el kontakt
• lk kontakt
• arbejdsstrøm kontakt
• tangent kontakt
• El-installation og renovering
• 10A kapacitet

Beskrivelse

LK Smal Minitangent trykkontakt er en kompakt løsning til styring af arbejdsstrøm i eksisterende el-installationer. Med 10A kapacitet og 250V AC kan den håndtere standard elektriske kredsløb. Kontakten har IP20 kapslingsklasse og er designet til indendørs brug. Bemærk at denne type kontakt kun må anvendes til udskiftning i eksisterende installationer og ikke til nyinstallationer ifølge gældende el-regler. Perfekt til renovering af ældre el-systemer hvor du skal erstatte defekte kontakter med moderne løsninger.

Specifikationer

el_nr:1017034314
farve:lysegrå
anvendelse:kun udskiftning i eksisterende installationer
mærkestrøm:10 A
kapslingsklasse:IP20
mærkespænding:250 V AC / 50 Hz
producent_artikelnummer:102H5110

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan denne kontakt bruges i nyinstallationer?

Nej, denne minitangent må kun anvendes til udskiftning i eksisterende installationer ifølge danske el-regler.

Hvad betyder IP20 kapslingsklasse?

IP20 betyder beskyttelse mod genstande større end 12mm, men ingen vandtæthed. Kun til indendørs brug.

Hvilken strøm kan kontakten håndtere?

Kontakten kan håndtere op til 10A ved 250V AC, hvilket dækker de fleste standard el-kredsløb i hjemmet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm i 154 dage. Laveste pris i perioden er 319 kr (registreret d. 31. december 2025), højeste er 353 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 338 kr.

Den nuværende pris på 351 kr er 4% over normalprisen. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 18 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Smal Minitangent indsats trykkontakt for arbejdsstrøm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
25. maj 2026351 kr1 kr (0%)
23. maj 2026352 kr1 kr (0%)
21. maj 2026353 kr1 kr (0%)
1. maj 2026352 kr4 kr (1%)
30. apr. 2026348 kr7 kr (2%)
26. apr. 2026341 kr2 kr (1%)
25. apr. 2026343 kr1 kr (0%)
24. apr. 2026344 kr1 kr (0%)
23. apr. 2026345 kr1 kr (0%)
22. apr. 2026346 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret