Gå til hovedindhold

Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

IntelComputer – processorerEAN: 5032037233989
Pris fra 2.640 krtil 4.624 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 1.984 kr (43% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.958 kr 21. mar.

Sammenlign priser på Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2640 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)
2.640 kr
Til butik
Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.6 GHz (4.9 GHz Turbo), kan overclockes, 12 kerner (dodeca core) / 8 P-kerner / 4 E-kerner, 20 tråde, 12 MB L2 / 25 MB MB Smart cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM / DDR5-4800 RAM, 20 PCI Express Gen 5.0 lanes, LGA1700 socket, indbygget Intel Graphics UHD 770 grafikkort, 125 watt PBP, Box (dog uden køler) - Intel Alder Lake...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
Artikel nr.: BX8071512700K
EAN: 5032037233989
Varenr.: 2993376
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Intel Core i7-12700K 12 kerner LGA 1700 WOF - u/køler
2.674 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Intel CPU Core I7-12700K 3.6GHz 12-core - GEEKD.dk
2.719 kr
Til butik
Intel CPU Core I7-12700K 3.6GHz 12-core - GEEKD.dk billede

Produktinformation

Forestil dig at dominere både Cyberpunk på Ultra settings og streame live til hundredvis af viewers - uden et eneste frame drop. Intel Core i7-12700K kombinerer revolutionerende Alder Lake-arkitektur med performance- og effektivitetskerner, der giver dig...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Intel
Kategori: CPU
EAN: 5032037233989
Varenr.: 42480020193517
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Intel Core i7-12700K 12 kerner LGA 1700 WOF - u/køler
3.149 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intel Core I7 12700k Lga 1700 Processor
4.624 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK2.640 kr2.640 krKøb
2CompuMail DK2.674 kr2.674 krKøb
3Geekd2.719 kr2.719 krKøb
4Ultrashop3.149 kr3.149 krKøb
5Dustin DK4.624 kr4.710,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler)

PriceData har fulgt prisen på Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.886 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 2.590 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.086 kr.

Den nuværende pris på 2.640 kr er 27% over normalprisen. Prisen er steget 6% den seneste måned. Der er registreret 33 prisfald og 37 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 70 prisændringer for Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 70 prisændringer for Intel Core i7-12700K Alder Lake CPU - 12 kerner - 3.6 GHz - Intel LGA1700 - Intel Boxed (uden køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20262.640 kr50 kr (2%)
24. maj 20262.590 kr2 kr (0%)
23. maj 20262.588 kr143 kr (6%)
22. maj 20262.445 kr37 kr (2%)
21. maj 20262.408 kr45 kr (2%)
20. maj 20262.363 kr93 kr (4%)
16. maj 20262.270 kr274 kr (11%)
6. maj 20262.544 kr60 kr (2%)
5. maj 20262.484 kr175 kr (8%)
18. apr. 20262.309 kr149 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret