Gå til hovedindhold

Gigabyte Technology Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler)

Gigabyte TechnologyBundkortEAN: 4719331860998
Pris fra 1.069 krtil 1.408 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 339 kr (24% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler) og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1069 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte Z790 EAGLE AX ATX LGA1700 sokkel Intel Z790
1.069 kr
Til butik
Gigabyte Z790 EAGLE AX ATX LGA1700 sokkel Intel Z790 billede

Produktinformation

Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1 - 2.5 Gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi 6E - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler)

Produktspecifikationer

Artikel nr.: Z790 EAGLE AX
EAN: 4719331860998
Varenr.: 1001825957
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler)
1.201 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Bundkort ATX - Gigabyte Z790 EAGLE AX, LGA1700, Wi?Fi 6E
-23%1.229 kr
Før 1.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Bundkort ATX - Gigabyte Z790 EAGLE AX, LGA1700, Wi?Fi 6E billede

Produktinformation

Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1 - 2.5 Gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi 6E - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler)GIGABYTE Z790 EAGLE AX-bundkortet er konstrueret til at opfylde kravene i højtydende computermiljøer. Med understøttelse af 12./13. og 14. generations Intel Core-processorer og DDR5 SDRAM giver det et solidt grundlag for at bygge en kraftfuld pc. Dette bundkort er designet med fremtiden i tankerne og har højhastighedsforbindelsesmuligheder, herunder USB-C 3.2 Gen 2, HDMI og 2,5 Gigabit Ethernet, sammen med næste generations Wi-Fi 6E og Bluetooth 5.3. Det har også et avanceret kølesystem, der holder dit system kørende under belastning, inklusive GIGABYTE Smart Fan 6-teknologi og M.2 Thermal Guard Ext. For entusiaster og bygherrer, der leder efter et bundkort, der kombinerer ydeevne med holdbarhed, tilbyder Z790 EAGLE AX et ultraslankt design med 2x Copper PCB og flere DIY-venlige funktioner, hvilket gør det til et førstevalg til dit næste build.Forbedrede tilslutningsmulighederMed en række grænseflader, herunder HDMI, LAN (2,5 Gigabit Ethernet), USB-C 3.2 Gen 2 og meget mere, tilbyder dette bundkort omfattende tilslutningsmuligheder til en lang række enheder, hvilket sikrer problemfri integration i enhver opsætning.Robust understøttelse af hukommelseDette bundkort understøtter DDR5 SDRAM med hastigheder op til 7600 MHz (O.C.) og er designet til at rumme hukommelsesteknologi, der giver et betydeligt løft i ydeevnen til krævende applikationer og spil.Avancerede kølefunktionerUdstyret med GIGABYTE Smart Fan 6, M.2 Thermal Guard Ext. og et VRM-heatsink-design er dette bundkort bygget til at opretholde optimal temperatur, hvilket sikrer stabil ydeevne selv under høje arbejdsbelastninger.HøjhastighedsnetværkMed understøttelse af 2,5 Gigabit Ethernet og Wi-Fi...

Produktspecifikationer

Kategori: Bundkort
Vægt: 1.65g
EAN: 4719331860998
Varenr.: 1808733
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Bundkort ATX - Gigabyte Z790 EAGLE AX, LGA1700, Wi?Fi 6E
-23%1.249 kr
Før 1.619 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte Z790 EAGLE AX ATX LGA1700 sokkel Intel Z790 Bundkort - GEEKD.dk
1.307 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Gigabyte Z790 EAGLE AX ATX LGA1700 sokkel Intel Z790
1.339 kr
Til butik
Gå til Komplett DK
TrustScore 2.5 ud af 52,4
E-mærke certificeret
GIGABYTE Z790 EAGLE AX Bundkort
1.380 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE Z790 EAGLE AX Bundkort - Intel Z790 - Intel LGA1700 socket - DDR5 RAM - ATX
1.408 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.069 kr1.069 krKøb
2CS MEGASTORE DK1.201 kr1.201 krKøb
3Boligcenter DK1.229 kr1.229 krKøb
4Vivas DK1.249 kr1.318 krKøb
5Geekd1.307 kr1.307 krKøb
6Ultrashop1.339 kr1.339 krKøb
7Komplett DK1.380 kr1.380 krKøb
8Proshop DK1.408 kr1.408 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler)

PriceData har fulgt prisen på Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler) i 186 dage. Laveste pris i perioden er 1.069 kr (registreret d. 29. maj 2026), højeste er 1.487 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.360 kr.

Den nuværende pris på 1.069 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 36 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 42 prisændringer for Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 42 prisændringer for Gigabyte Z790 EAGLE AX - 1.0 - bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790 Chipset - USB-C 3.2 Gen2, USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 - 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6E, Bluetooth - onboard grafik (CPU påkrævet) - HD Audio (8-kanaler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20261.069 kr24 kr (2%)
22. maj 20261.093 kr22 kr (2%)
15. maj 20261.115 kr23 kr (2%)
8. maj 20261.138 kr25 kr (2%)
30. apr. 20261.163 kr24 kr (2%)
24. apr. 20261.187 kr23 kr (2%)
17. apr. 20261.210 kr127 kr (9%)
11. apr. 20261.337 kr37 kr (3%)
10. apr. 20261.300 kr71 kr (6%)
3. apr. 20261.229 kr25 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret