Gå til hovedindhold

Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid

DanfossSanitetReturtermostatHåndklædetørrer reguleringEAN: 5702420067346

Danfoss RTX ventilsæt til venstre montering med returtermostat. Komplet sæt med reguleringsventil og afspærringsventil til håndklæderadiatorer af stigetypen. Læs mere

Pris fra 1.370 krtil 1.909 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 539 kr (28% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.345 kr 30. maj

Sammenlign priser på Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1370 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss RTX sæt til venstre - monteret termostat RAL 9016
1.370 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss RTX sæt, til venstre monteret termostat, Hvid
1.399 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss rtx ventilsæt venstre hvid ral 9016
1.405 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Ventilsæt type RTX, venstre
1.613,81 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid
1.699 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss RTX ventilsæt, til venstre monteret termostat, hvid
1.909 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK1.370 kr1.370 krKøb
2CompletVVS1.399 kr1.399 krKøb
3Proshop DK1.405 kr1.405 krKøb
4EL-GROSSISTEN1.613,81 kr1.613,81 krKøb
5BilligVVS DK1.699 kr1.699 krKøb
6Elvvs.dk1.909 kr1.909 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss RTX ventilsæt til venstre monteret termostat

Danfoss

Danfoss RTX ventilsæt til venstre montering med returtermostat. Komplet sæt med reguleringsventil og afspærringsventil til håndklæderadiatorer af stigetypen.

• danfoss ventilsæt
• rtx termostat
• håndklædetørrer ventil
• returtermostat
• radiatorventil
• termostatventil
• Håndklædetørrer regulering
• Returtermostat

Beskrivelse

Danfoss RTX ventilsæt er et komplet reguleringssæt specielt udviklet til montering på håndklæderadiatorer af stigetypen. Sættet består af reguleringsventil med returtermostat, afspærringsventil og termostatisk element i hvid RAL 9016. Returtermostat måler temperaturen på vandet inde i håndklæderadiatoren for optimal regulering. Med kvs-værdi 0,44 og 1/2" tilslutning til både radiator og rørsystem. Perfekt til fjernvarme eller centralvarme hvor konstant håndklædetørring ønskes uafhængigt af rumtemperatur. Sættet leveres klar til montering med alle nødvendige komponenter. Danfoss kvalitet sikrer lang levetid og præcis temperaturregulering.

Specifikationer

farve:Hvid RAL 9016
vægt:1,10 kg
bredde:9,50 cm
højde:7,00 cm
længde:28,00 cm
materiale:Messing med hvid RAL 9016 overflade
montering:Venstre side
anvendelse:Håndklæderadiatorer af stigetypen
kvs_værdi:0,44
ventiltype:Returtermostat
producent_nr:013G4137
tilslutning_radiator:R 1/2"
tilslutning_rørsystem:Rp 1/2"

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på rumtermostat og returtermostat?

Returtermostat måler temperaturen på vandet inde i håndklæderadiatoren, mens rumtermostat måler lufttemperaturen. Returtermostat sikrer konstant håndklædetørring.

Kan ventilsættet bruges til fjernvarme?

Ja, RTX ventilsættet er ideelt til fjernvarme og centralvarme, hvor returtermostat giver bedre regulering end almindelig rumtermostat.

Hvad betyder venstre montering?

Venstre montering betyder at termostaten monteres på venstre side af håndklæderadiatoren set forfra. Sørg for at vælge korrekt side til din installation.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid

PriceData har fulgt prisen på Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid i 181 dage. Laveste pris i perioden er 1.204 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 1.461 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.383 kr.

Den nuværende pris på 1.370 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 17 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i venstre side, Hvid de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20261.370 kr25 kr (2%)
30. maj 20261.345 kr25 kr (2%)
11. maj 20261.370 kr35 kr (2%)
9. maj 20261.405 kr35 kr (3%)
5. apr. 20261.370 kr1 kr (0%)
27. mar. 20261.371 kr10 kr (1%)
22. feb. 20261.381 kr10 kr (1%)
20. feb. 20261.371 kr10 kr (1%)
10. feb. 20261.381 kr10 kr (1%)
8. feb. 20261.371 kr10 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret