Gå til hovedindhold

DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat.

DanfossSanitetHøjremonteret termostatBadeværelsesopvarmningEAN: 5702420067308

Danfoss RTX ventilsæt med højremonteret termostat til håndklædetørrere. Komplet reguleringssæt med hvidt finish og pålidelig temperaturkontrol. Læs mere

Pris fra 1.372 krtil 1.978,75 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 606,75 kr (31% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat. og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1372 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss komplet ventilsæt til regulering i hvid - højremontering
1.372 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
1.374 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Danfoss RTX ventilsæt, til højre monteret termostat, hvid
1.399 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Danfoss rtx ventilsæt højre hvid ral 9016
1.405 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Danfoss RTX ventilsæt, til højre monteret termostat, hvid
1.502 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
HVID RTX VENTILSÆT HØJRE MONTAGE
1.613,81 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Danfoss RTX ventilsæt m/Returtermostat i højre side, Hvid
1.699 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Danfoss RTX ventilsæt, til højre monteret termostat, hvid
1.828,75 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Hvid rtx ventilsæt højre montage
1.978,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS1.372 kr1.372 krKøb
2CS MEGASTORE DK1.374 kr1.374 krKøb
3CompletVVS1.399 kr1.399 krKøb
4Proshop DK1.405 kr1.405 krKøb
5Elvvs.dk1.502 kr1.502 krKøb
6EL-GROSSISTEN1.613,81 kr1.613,81 krKøb
7BilligVVS DK1.699 kr1.699 krKøb
8vvsfittings.dk1.828,75 kr1.828,75 krKøb
9MaintainIt1.978,75 kr1.978,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Danfoss RTX ventilsæt til højre monteret termostat

Danfoss

Danfoss RTX ventilsæt med højremonteret termostat til håndklædetørrere. Komplet reguleringssæt med hvidt finish og pålidelig temperaturkontrol.

• danfoss ventil
• termostat ventil
• håndklædetørrer ventil
• rtx ventilsæt
• radiator termostat
• vvs ventil
• Badeværelsesopvarmning
• Højremonteret termostat

Beskrivelse

Danfoss RTX ventilsæt er et komplet reguleringssystem til håndklædetørrere med højremonteret termostat. Ventilsættet leveres i hvidt finish og er specielt udviklet til montering på radiatorers højre side. Systemet sikrer præcis temperaturkontrol og optimal energiforbrug. RTX-serien er kendt for sin pålidelige drift og nemme installation. Ideelt til badeværelser hvor termostatens placering skal tilpasses rummets layout og brugerens præferencer.

Specifikationer

type:Komplet ventilsæt
finish:Hvid
mærke:Danfoss RTX
montage:Højre side
anvendelse:Håndklædetørrere
installation:Nem montering
produktnummer:013G4136
temperaturkontrol:Termostat inkluderet

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på højre- og venstremonteret?

Højremonteret betyder at termostaten sidder på radiatorens højre side set forfra, hvilket passer til de fleste badeværelsers layout.

Er ventilsættet komplet?

Ja, RTX ventilsættet er komplet med alle nødvendige dele til montering og drift af termostatstyringen.

Passer det til alle håndklædetørrere?

Ventilsættet er designet til Danfoss håndklædetørrere og kompatible modeller med standard tilslutninger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat.

PriceData har fulgt prisen på DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat. i 183 dage. Laveste pris i perioden er 1.204 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 1.483 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.392 kr.

Den nuværende pris på 1.372 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 27 prisfald og 25 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 50 prisændringer for DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 50 prisændringer for DANFOSS Ventilsæt type RTX inkl. returtermostat som føler på vandets temperatur. Højre montering af reguleringsventil/RTX returtermostat. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20261.372 kr2 kr (0%)
13. maj 20261.374 kr31 kr (2%)
12. maj 20261.405 kr31 kr (2%)
10. maj 20261.374 kr31 kr (2%)
9. maj 20261.405 kr31 kr (2%)
7. maj 20261.374 kr31 kr (2%)
4. maj 20261.405 kr31 kr (2%)
29. apr. 20261.374 kr31 kr (2%)
27. apr. 20261.405 kr31 kr (2%)
25. apr. 20261.374 kr31 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret