Gå til hovedindhold

WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

WDHarddiskeEAN: 0718037902821
Pris fra 2.365 krtil 2.789 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 424 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.900 kr 3. mar.

Sammenlign priser på WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2365 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm
2.365 kr
Til butik
WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm billede

Produktinformation

WD Red Pro WD6005FFBX - Harddisk - 6 TB - intern - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB

Produktspecifikationer

Artikel nr.: WD6005FFBX
EAN: 0718037902821
Varenr.: 1001704662
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Red Pro 6tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
2.624 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Pro - 6TB - Harddisk - WD6005FFBX - SATA-600 - 3.5"
2.667 kr
Til butik
WD Red Pro - 6TB - Harddisk - WD6005FFBX - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 6 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 256MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, beregnet brug: NAS servere, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet BEMÆRK VENLIGST Grundet ekstrem efterspørgsel og mangel på interne harddiske, tager vi i øjeblikket ikke imod nye bestillinger. Benyt i stedet funktionen "Modtag Notifikation", så modtager du en e-mail, når harddisken igen er tilgængeligt. For produkter "på lager" åbner salget som udgangspunkt hverdage kl. 14.00.

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD6005FFBX
EAN: 0718037902821
Varenr.: 3255732
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5 Serial ATA-600 7200rpm
2.789 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.365 kr2.365 krKøb
2Dustin DK2.624 kr2.710,25 krKøb
3Proshop DK2.667 kr2.667 krKøb
4Ultrashop2.789 kr2.789 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm

PriceData har fulgt prisen på WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.644 kr (registreret d. 5. december 2025), højeste er 2.579 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.967 kr.

Den nuværende pris på 2.365 kr er 20% over normalprisen. Prisen er steget 8% den seneste måned. Der er registreret 44 prisfald og 44 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 87 prisændringer for WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 87 prisændringer for WD Red Pro Harddisk WD6005FFBX 6TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20262.365 kr4 kr (0%)
31. maj 20262.369 kr10 kr (0%)
30. maj 20262.359 kr10 kr (0%)
29. maj 20262.369 kr2 kr (0%)
28. maj 20262.367 kr2 kr (0%)
25. maj 20262.369 kr15 kr (1%)
24. maj 20262.384 kr35 kr (1%)
23. maj 20262.349 kr3 kr (0%)
22. maj 20262.352 kr3 kr (0%)
20. maj 20262.349 kr230 kr (9%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret