Gå til hovedindhold

Western Digital WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

Western DigitalHarddiskeEAN: 0718037906218
Pris fra 3.418 krtil 4.049 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 631 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.667 kr 2. apr.

Sammenlign priser på WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3418 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Red Plus Harddisk WD120EFGX 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm
3.418 kr
Til butik
WD Red Plus Harddisk WD120EFGX 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm billede

Produktinformation

WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - Enterprise - 12 TB - intern - 3.5" - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

Produktspecifikationer

Artikel nr.: WD120EFGX
EAN: 0718037906218
Varenr.: 1003305352
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB
3.553 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus - 12TB - Harddisk - WD120EFGX - SATA-600 - 3.5"
3.795 kr
Til butik
WD Red Plus - 12TB - Harddisk - WD120EFGX - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 12 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 512MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, beregnet brug: NAS servere, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD120EFGX
EAN: 0718037906218
Varenr.: 3378317
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Red Plus 12tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
3.874 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Harddisk Western Digital WD Red Plus 12 TB 3,5" SATA 7200 rpm
3.999 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Harddisk Western Digital WD Red Plus 12 TB 3,5" SATA 7200 rpm
4.019 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Red Plus Harddisk WD120EFGX 12TB 3.5 Serial ATA-600 7200rpm
4.049 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.418 kr3.418 krKøb
2CS MEGASTORE DK3.553 kr3.553 krKøb
3Proshop DK3.795 kr3.795 krKøb
4Dustin DK3.874 kr3.960,25 krKøb
5Boligcenter DK3.999 kr3.999 krKøb
6Vivas DK4.019 kr4.088 krKøb
7Ultrashop4.049 kr4.049 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

PriceData har fulgt prisen på WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB i 122 dage. Laveste pris i perioden er 2.630 kr (registreret d. 19. februar 2026), højeste er 3.874 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.022 kr.

Den nuværende pris på 3.418 kr er 13% over normalprisen. Prisen er steget 10% den seneste måned. Der er registreret 63 prisfald og 26 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for WD Red Plus WD120EFGX - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20263.418 kr1 kr (0%)
29. maj 20263.417 kr12 kr (0%)
28. maj 20263.429 kr84 kr (3%)
27. maj 20263.345 kr1 kr (0%)
26. maj 20263.346 kr23 kr (1%)
25. maj 20263.369 kr1 kr (0%)
24. maj 20263.370 kr11 kr (0%)
23. maj 20263.381 kr12 kr (0%)
22. maj 20263.393 kr12 kr (0%)
21. maj 20263.405 kr12 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret