Gå til hovedindhold

Western Digital WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB

Western DigitalHarddiskeEAN: 0718037899817
Pris fra 2.512 krtil 3.019 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 507 kr (17% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.186 kr 1. apr.

Sammenlign priser på WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2512 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB
2.512 kr
Til butik
WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB billede

Produktspecifikationer

Kategori: Interne harddiske
Farve: 1
Artikel nr.: WD80EFPX
EAN: 0718037899817
Varenr.: 20351049
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Red Plus Harddisk WD80EFPX 8TB 3.5" Serial ATA-600 5640rpm
2.513 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus - 8TB - Harddisk - WD80EFPX - SATA-600 - 3.5"
2.561 kr
Til butik
WD Red Plus - 8TB - Harddisk - WD80EFPX - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 8 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 256MB, omdrejningshastighed 5640 RPM, beregnet brug: NAS servere, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD80EFPX
EAN: 0718037899817
Varenr.: 3219054
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Red Plus 8tb 3.5 tommer 5640r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
2.749 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Red Plus Harddisk WD80EFPX 8TB 3.5 Serial ATA-600 5640rpm
2.999 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Harddisk NAS 3,5" Western Digital WD Red Plus 8 TB (SATA 6 Gb/s)
2.999 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Harddisk NAS 3,5" Western Digital WD Red Plus 8 TB (SATA 6 Gb/s)
3.019 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.512 kr2.512 krKøb
2CompuMail DK2.513 kr2.513 krKøb
3Proshop DK2.561 kr2.561 krKøb
4Dustin DK2.749 kr2.835,25 krKøb
5Ultrashop2.999 kr2.999 krKøb
6Boligcenter DK2.999 kr2.999 krKøb
7Vivas DK3.019 kr3.088 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB

PriceData har fulgt prisen på WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB i 153 dage. Laveste pris i perioden er 1.863 kr (registreret d. 10. januar 2026), højeste er 2.588 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.352 kr.

Den nuværende pris på 2.512 kr er 7% over normalprisen. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 54 prisfald og 35 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for WD Red Plus WD80EFPX - Harddisk - 8 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5640 rpm - buffer: 256 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20262.512 kr12 kr (0%)
28. maj 20262.524 kr13 kr (1%)
27. maj 20262.537 kr12 kr (0%)
25. maj 20262.549 kr48 kr (2%)
24. maj 20262.501 kr11 kr (0%)
23. maj 20262.512 kr12 kr (0%)
22. maj 20262.524 kr12 kr (0%)
21. maj 20262.536 kr49 kr (2%)
20. maj 20262.487 kr12 kr (0%)
19. maj 20262.499 kr49 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret