Gå til hovedindhold

WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB

WDHarddiskeEAN: 0718037899794
Pris fra 1.169 krtil 2.039 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 870 kr (43% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1169 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Intern harddisk 3,5" til NAS - WD Red Plus 4 TB (SATA III)
1.169 kr
Til butik
Intern harddisk 3,5" til NAS - WD Red Plus 4 TB (SATA III) billede

Produktinformation

Fordele ved NAS harddiskWD Red Plus 4 TB er skabt til hjemme- og småkontorbrugere, der ønsker stabil og tryg lagring i et NAS-system. Med 4 TB kapacitet får du masser af plads til backup, billeder, film og fælles filer, mens den NAS-optimerede 3,5" HDD kører til 24/7-drift og håndterer deling mellem flere brugere.Ydelse og driftDen interne harddisk leverer Serial ATA III med op til 6 Gbit/s grænsefladehastighed, 5400 RPM og 256 MB buffer for jævn filadgang i hverdagen. Den er beregnet til NAS og har en arbejdsbelastning på op til 180 TB/år. Støjniveauet i tomgang er på 23 dB, hvilket gør den velegnet til kontor- og hjemmemiljøer.Type: HDD til NASFormfaktor: 3,5"Kapacitet: 4 TBGrænseflade: Serial ATA IIIOverførselshastighed (interface): 6 Gbit/sOmdrejningstal: 5.400 RPMBuffer: 256 MBArbejdsbelastning: 180 TB/årDrift: 24/7Hot-swap: NejNCQ: JaMTBF: 1.000.000 timerStart/stop-cycles: 600.000Støjniveau (idle): 23 dBStrømforbrug (standby): 0,3 WStrømforbrug (idle): 3,1 WDriftstemp.: 0 – 65 °COpbevaringstemp.: -40 – 70 °CStød (i drift): 70 GStød (ikke i drift): 250 GAvanceret format: JaMål (H × B × D): 2,61 × 10,16 × 14,7 cmVægt: 0,57 kg...

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddiske
Vægt: 0.55g
EAN: 0718037899794
Varenr.: 1919245
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Intern harddisk 3,5" til NAS - WD Red Plus 4 TB (SATA III)
1.189 kr
Til butik
Intern harddisk 3,5" til NAS - WD Red Plus 4 TB (SATA III) billede

Produktinformation

Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddiske
Vægt: 0.55g
EAN: 0718037899794
Varenr.: 1919245
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Red Harddisk WD40EFPX 4TB 3.5" SATA-600 5400rpm
1.821 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus - 4TB - Harddisk - WD40EFPX - SATA-600 - 3.5"
1.829 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB
1.861 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Red Harddisk WD40EFPX 4TB 3.5 SATA-600 5400rpm
2.039 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Boligcenter DK1.169 kr1.169 krKøb
2Vivas DK1.189 kr1.268 krKøb
3CompuMail DK1.821 kr1.821 krKøb
4Proshop DK1.829 kr1.829 krKøb
5CS MEGASTORE DK1.861 kr1.861 krKøb
6Ultrashop2.039 kr2.039 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB

PriceData har fulgt prisen på WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB i 167 dage. Laveste pris i perioden er 1.055 kr (registreret d. 29. december 2025), højeste er 1.829 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.567 kr.

Den nuværende pris på 1.169 kr er 25% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 36% den seneste måned. Der er registreret 55 prisfald og 34 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for WD Red Plus WD40EFPX - Harddisk - 4 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 5400 rpm - buffer: 256 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20261.169 kr660 kr (36%)
28. maj 20261.829 kr63 kr (4%)
27. maj 20261.766 kr1 kr (0%)
26. maj 20261.767 kr9 kr (1%)
25. maj 20261.758 kr9 kr (1%)
23. maj 20261.767 kr110 kr (7%)
22. maj 20261.657 kr77 kr (4%)
20. maj 20261.734 kr25 kr (1%)
17. maj 20261.709 kr120 kr (7%)
16. maj 20261.829 kr8 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret