Gå til hovedindhold

Western Digital WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

Western DigitalComputerkomponenterEAN: 0718037901299
Pris fra 3.548 krtil 4.874 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.326 kr (27% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.091 kr 11. mar.

Sammenlign priser på WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3548 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB
3.548 kr
Til butik
WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB billede

Produktspecifikationer

Kategori: Harddiske
Farve: 3
Artikel nr.: WD122PURP
EAN: 0718037901299
Varenr.: 20914637
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5" Serial ATA-600 7200rpm
3.697 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Purple Pro - 12TB - Harddisk - WD122PURP - SATA-600 - 3.5"
3.930 kr
Til butik
WD Purple Pro - 12TB - Harddisk - WD122PURP - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 12 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster CMR (Conventional Magnetic Recording), Cache: 512MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, beregnet brug: surveillance servere, 24/7 certificeret. *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD122PURP
EAN: 0718037901299
Varenr.: 3327392
Gå til Komplett DK
TrustScore 2.5 ud af 52,4
E-mærke certificeret
WD Purple PRO Surveillance 12TB
3.999 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Purple Pro Harddisk WD122PURP 12TB 3.5 Serial ATA-600 7200rpm
4.349 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Purple Pro 12tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
4.874 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK3.548 kr3.548 krKøb
2CompuMail DK3.697 kr3.697 krKøb
3Proshop DK3.930 kr3.930 krKøb
4Komplett DK3.999 kr3.999 krKøb
5Ultrashop4.349 kr4.349 krKøb
6Dustin DK4.874 kr4.960,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB

PriceData har fulgt prisen på WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB i 185 dage. Laveste pris i perioden er 2.752 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 3.617 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.064 kr.

Den nuværende pris på 3.548 kr er 16% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 42 prisfald og 39 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 77 prisændringer for WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 77 prisændringer for WD Purple Pro WD122PURP - Harddisk - 12 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 512 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20263.548 kr1 kr (0%)
28. maj 20263.547 kr59 kr (2%)
25. maj 20263.606 kr11 kr (0%)
24. maj 20263.617 kr68 kr (2%)
23. maj 20263.549 kr57 kr (2%)
22. maj 20263.606 kr11 kr (0%)
21. maj 20263.617 kr70 kr (2%)
20. maj 20263.547 kr1 kr (0%)
17. maj 20263.548 kr1 kr (0%)
14. maj 20263.547 kr60 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret