Gå til hovedindhold

Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm

WavinSanitetKorrugeret designVVS og kloakinstallationerEAN: 5708525020200

Wavin korrugeret PVC opføringsrør i 315mm diameter og 1250mm længde uden muffe. Bruges til rense- og inspektionsbrønde i kloakinstallationer. Læs mere

Pris fra 660,05 krtil 1.298 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 637,95 kr (49% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 527 kr 30. apr.

Sammenlign priser på Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 660.05 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin 315 x 1200 mm PVC-opføringsrør uden muffe
660,05 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Wavin PVC opføringsrør uden muffe, 315x1250mm
689 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin Korrugeret PVC Opføringsrør 315x1250 mm u/muffe
699 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Wavin PVC opføringsrør uden muffe, 315x1250mm
755 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin 315 x 1200 mm PVC-opføringsrør uden muffe
835,75 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm
999 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin PVC Opføringsrør 315x1250 mm, uden muffe
1.025 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Opføringsrør 315x1250mm - korrugeret uden muffe. Wavin PVC
1.298 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN660,05 kr660,05 krKøb
2Elvvs.dk689 kr689 krKøb
3CompletVVS699 kr699 krKøb
4vvsfittings.dk755 kr755 krKøb
5VVS.dk835,75 kr835,75 krKøb
6LavprisVVS999 kr999 krKøb
7BilligVVS DK1.025 kr1.025 krKøb
8CS MEGASTORE DK1.298 kr1.497 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin PVC Opføringsrør 315x1250mm uden muffe

Wavin

Wavin korrugeret PVC opføringsrør i 315mm diameter og 1250mm længde uden muffe. Bruges til rense- og inspektionsbrønde i kloakinstallationer.

• opføringsrør
• korrugeret rør
• PVC rør
• rendebrønd
• inspektionsbrønd
• kloakrør
• wavin rør
• 315mm rør
• VVS og kloakinstallationer
• Korrugeret design

Beskrivelse

Wavin PVC Opføringsrør 315x1250mm er et korrugeret opføringsrør uden muffe, designet til rense- og inspektionsbrønde. Røret er fremstillet i holdbar PVC-plast og har en diameter på 315mm med en standardlængde på 1250mm. Det korrugerede design giver røret god styrke og fleksibilitet. Opføringsrøret kan afkortes efter behov og kombineres med passende brønd, karm og dæksel. Bruges primært i kloaksystemer hvor der er behov for adgang til inspektion og rensning. Gummiringen der tætner mellem brønden og opføringsrøret monteres i den nederste bølgedal på røret. Alle dæksel- og kegleløsninger skal monteres korrekt for at overføre belastning til det omkringliggende område og undgå skader på røret.

Specifikationer

type:Korrugeret uden muffe
vægt:6.16 kg
længde:1250 mm
diameter:315 mm
materiale:PVC-plast
anvendelse:Rense- og inspektionsbrønde
typenummer:0513312
varenummer:191928125
kan_afkortes:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan røret afkortes efter behov?

Ja, opføringsrøret kan afkortes til den ønskede længde og afsluttes med dæksel i terræn.

Hvilken brønddiameter passer til dette rør?

Dette 315mm opføringsrør passer til brønde med tilsvarende diameter. Husk at bestille gummiringen til tætning.

Hvordan monteres gummiringen?

Gummiringen monteres i den nederste bølgedal på det korrugerede opføringsrør for at tætne mod brønden.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm

PriceData har fulgt prisen på Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm i 162 dage. Laveste pris i perioden er 524 kr (registreret d. 24. december 2025), højeste er 660,05 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 570 kr.

Den nuværende pris på 660,05 kr er 16% over normalprisen. Prisen er steget 10% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 14 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for Wavin korrugeret PVC opføringsrør uden muffe 315 mm - 120 cm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026660,05 kr22,05 kr (3%)
29. maj 2026638 kr20 kr (3%)
27. maj 2026658 kr2,05 kr (0%)
26. maj 2026660,05 kr2,05 kr (0%)
23. maj 2026658 kr2,05 kr (0%)
22. maj 2026660,05 kr2,05 kr (0%)
10. maj 2026658 kr59 kr (10%)
8. maj 2026599 kr33 kr (6%)
6. maj 2026566 kr33 kr (6%)
5. maj 2026599 kr41 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret