Gå til hovedindhold

Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm

WavinSanitetFleksibelt korrugeretVVS-installationEAN: 5708525459413

Wavin Tegra PP-opføringsrør 600x1500mm med muffe til kloakbrønde. Korrugeret polypropylenerør der kan afkortes efter behov og afsluttes med dæksel. Læs mere

Pris fra 2.926 krtil 4.129 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 1.203 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.069 kr 1. apr.

Sammenlign priser på Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2926 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Opføringsrør 600x1500 m/ muffe PP Tegra
2.926 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin 600 x 1500 mm PP-opføringsrør med muffe
3.210,41 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm
4.089 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin Korrugeret PP Opføringsrør 600x1500 mm med muffe
4.129 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.926 kr3.125 krKøb
2EL-GROSSISTEN3.210,41 kr3.210,41 krKøb
3LavprisVVS4.089 kr4.089 krKøb
4BilligVVS DK4.129 kr4.129 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin Tegra PP-opføringsrør med muffe 600x1500mm

Wavin

Wavin Tegra PP-opføringsrør 600x1500mm med muffe til kloakbrønde. Korrugeret polypropylenerør der kan afkortes efter behov og afsluttes med dæksel.

• opføringsrør
• kloakrør
• brøndrør
• wavin tegra
• pp rør
• korrugeret rør
• 600mm rør
• VVS-installation
• Fleksibelt korrugeret

Beskrivelse

Wavin Tegra PP-opføringsrør er et korrugeret polypropylenerør med muffe, designet til opføring af kloakbrønde og inspektion af kloaksystemer. Røret har en diameter på 600mm og en standardlængde på 1500mm, men kan nemt afkortes efter behov for at passe præcist til din installation. Det fleksible PP-materiale gør røret særligt velegnet til områder med ustabil jordbund. Røret skal altid afsluttes med kegle og dæksel i terræn, og det er vigtigt at montere disse komponenter således, at belastningen overføres til arealet omkring brønden for at undgå skader. Wavin Tegra-serien er kendt for sin høje kvalitet og pålidelighed inden for VVS-branchen.

Specifikationer

type:Korrugeret med muffe
serie:Wavin Tegra-Certaro
vægt:20,9 kg
længde:1500 mm
diameter:600 mm
materiale:PP-plast (Polypropylener)
montering:Afsluttes med kegle og dæksel
afkortning:Kan afkortes efter behov
anvendelse:Kloakbrønde og opføringsrør
typenummer:0513858
varenummer:191939615

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan røret afkortes efter behov?

Ja, Wavin Tegra opføringsrøret kan afkortes efter behov for at passe til den ønskede højde. Det skal altid afsluttes med kegle og dæksel i terræn.

Hvad er forskellen på PP og PVC-rør?

PP-rør (polypropylener) er mere fleksibelt end PVC-rør, hvilket gør det velegnet til områder med ustabil jordbund eller hvor der kan forekomme sætninger.

Hvordan monteres røret korrekt?

Røret skal monteres så belastningen fra dæksel og kegle overføres til arealet omkring brønden - ikke direkte på røret. Dette forhindrer skader på både brønd og opføringsrør.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm

PriceData har fulgt prisen på Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm i 176 dage. Laveste pris i perioden er 1.968,75 kr (registreret d. 10. december 2025), højeste er 2.926 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.285 kr.

Den nuværende pris på 2.926 kr er 28% over normalprisen. Prisen er steget 16% den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 29 prisændringer for Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 29 prisændringer for Wavin korrugeret PP opføringsrør med muffe 600 mm - 150 cm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20262.926 kr275 kr (10%)
27. maj 20262.651 kr275 kr (9%)
26. maj 20262.926 kr275 kr (10%)
23. maj 20262.651 kr275 kr (9%)
22. maj 20262.926 kr459 kr (19%)
13. maj 20262.467 kr63 kr (2%)
12. maj 20262.530 kr63 kr (3%)
10. maj 20262.467 kr184 kr (7%)
9. maj 20262.651 kr121 kr (5%)
8. maj 20262.530 kr410 kr (19%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret